Tippek, hogy jobb minőségű legyen a talaj a kertedben

Egy kertet gondozni összetett feladat. Hogy elültetjük a növényeket, csak kis részét teszi ki annak a teljes folyamatnak, melynek végén sok szép és egészséges növényünk terem. Hosszútávon ez nem fog menni, ha a talaj nem jó minőségű. És ha tudjuk, hogy kertünkben ez a helyzet, tehetünk érte, hogy változzon! Ezekkel a természetes módszerekkel a közönséges földet gazdagon termő talajjá varázsolhatod!

Trágyázással

A legjobban termő talajok kizárólag természetes anyagokat tartalmaznak, azokat viszont nagy változatosságban. A trágya a legkézenfekvőbb és legtermészetesebb talajjavító, amit elsősorban a nitrogén szint növelése érdekében alkalmazhatunk. De a trágyát sem használhatjuk korlátlanul! Bár a háztartási hulladékból összeállított komposzt általában nem tartalmaz patogéneket, mint a nagy gazdaságokból származó trágyák, a trágyázás és a gyökérnövények, illetve leveles zöldségek betakarítása között legalább három hónapnak kell eltelnie.

Egyrészt, a trágyát a víz könnyen kimossa a talajból, annak értékes hatóanyagaival együtt. Ilyenkor a talajvízbe kerül vagy patakokba, ahol szennyezővé válhat. Másrészt a túl sok trágyázás egyes összetevők felhalmozódásával járhat. Főként igaz ez a foszforra. Ezért a friss trágyát elsősorban gyorsnövésű növényekre használjuk, mint amilyen a kukorica, nagyrészt inkább a komposztot alkalmazzuk.

Komposztálással

A komposztálás szinte bármilyen szerves hulladék újrahasznosításának eszköze. A bizonyos mennyiségű komposzt – évszakonként kb. fél cm vastagságban történő – rendszeres alkalmazása lassan felszabaduló tápanyagokat biztosít, melyek nagyban növelik a talaj vízvisszatartását és segítik legyőzni a betegségeket. A klasszikus komposztálás viszonylag egyszerű módszer egy kiskertben, de ha nagyobb területről van szó, eléggé munkaigényes lehet. Hogy a dolgot leegyszerűsítsd, építsd fel okosan a komposztodat! Ehhez rétegekben helyezd egymásra először a durva, szilárdabb anyagokat, melyek nehezebben bomlanak le, mint a fakéreg. Erre jöhet a szerves konyhai hulladék, ami zöld, több nedvességet tartalmaz. A rétegeket mindig locsoljuk meg, ne áztassuk őket, csak annyira, hogy éppen nedvesek legyenek. Ezzel elősegíthetjük a lebomlás folyamatát.

Takaró növények

A takaró növények ültetése az egyik legjobb ötlet a talaj minőségének javítása érdekében. Amikor elpusztulnak, közvetlenül tesznek hozzáférhetővé rengeteg tápanyagot a talaj számára. A legjobb takaró növények a lucerna, a bab és a borsó, melyeket együtt is alkalmazhatunk és keverhetünk fűvel is.

Mulcsozás

A mulcs véd a szélsőséges hőmérsékletekkel szemben és bezárja a nedvességet. Segítségével a komposztált, trágyázott talajon is megelőzhetjük a kiszáradást. A mulcsot a föld idővel elnyeli, úgy is mondják, hogy elfogyasztja, ezért minden szezonban érdemes legalább egy rétegben megújítani. A mulcsozás segítségével nemcsak a termőtalaj minőségét javíthatjuk, de járdák mellett szegélyként is alkalmazhatjuk a gyomok ellen.