A tiramisu recept, amit mindig is meg akartál szerezni

A világszerte ismert olasz desszertnek számtalan variációja létezik. Az ünnepi étkezés koronája lehet, ha jól el van készítve. Most megtudhatod, hogyan kell!

Érdekesség

Vannak, akik elnevezését a benne található kávé és kakaó élénkítő hatására vezetik vissza, míg mások szerint a tirami sú, azaz a dobj fel, inkább arra utal, hogy vágykeltőnek sem utolsó ez az édesség.

Az 1980-as évektől találjuk meg receptjét a szakácskönyvekben, de eredetéről szinte semmit nem tudunk. Az egyik történet szerint a 17. században a sienai cukrászok készítették el Cosimo de Medici herceg számára, mai változatát pedig egy trevisói szakács készítette el elsőként, hogy felgyorsítsa felesége szülés utáni regenerálódását, hogy az mihamarabb munkába állhasson az éttermükben.

Összetevők és trükkök

A tiramisu népszerűségét nem kis részben köszönheti az egyszerűségének. Kevés alapanyag kell hozzá, sütni sem kell és cukrász tapasztalat nélkül is elkészíthető. Hogy milyen lesz a végeredmény, az javarészt tehát a hozzávalókon múlik, illetve azokon az apró trükkökön, amiket neked is érdemes bevetned!

Kávé

Frissen főzött, erős, keserű kávét használjunk hozzá. Az olaszok presszókávéval készítik vagy a még sűrűbb ristrettoval. Filteres vagy instant kávéval kár lenne elrontani! Ha gyerekeknek készíted, használj malátakávét, kakaós tejet vagy olvasztott étcsokis kakaót.

Mascarpone

A semleges ízű krémsajt bivalytejből vagy tehéntejből készül. Ne is próbáld meg kihagyni a receptből és helyette mást használni, mert csalódás lesz a vége. Csakis friss mascarponét használj, figyelj, mert ez a tejtermék gyorsan megromlik.

Kézi mixerrel keverd csomómentesre, majd több részletben add a krémhez és habosítsd fel.

Tojás

Mivel a tiramisuba nyersen kell beletenni a tojást, nagyon ügyelj a higiéniára! Tökéletesen friss, lehetőleg szalmonella ellen kezelt, fertőtlenített héjú tojásokat használj. Ha ilyenhez nem jutsz hozzá, áztasd a tojást néhány másodpercre forró vízbe. A nyers tojássárgáját is biztonságossá teheted, ha egy tálba teszed és 62 fokos vízfürdőben tartod 15 percig. Közben kevergesd, hogy a hő egyenletes eloszlását biztosítsd, végül hűtsd le hideg vizes fürdőben. Azonnal használd fel!

Ha szeretnél meggyőződni arról, mennyire friss a tojás, tedd egy pohár vízbe. Ha lefekszik az alján, akkor nyersen is felhasználhatod. Ha elmerül, de a gömbölyű felén megül a pohár alján, a tiramisuhoz már nem használhatod, de hőkezelés után még főzhetsz vele. Ha felúszik a víz felszínére, dobd ki, mert romlott.

A tojássárgáját a cukorral verd habosra, legalább 5 percig, míg homogén, vastag, világos színű krémet nem kapsz.

Bár a tojásfehérje nem szerepel a tiramisu receptben, ha felvered, lazíthatod vele a mascarponét. Lazán forgasd bele a habot a mascarponéba, hogy ne törjön össze, maradjon levegős.

Babapiskóta

Babapiskótát már a 15. században is használtak süteményekhez a savoyai hercegségben. Ezért látod a csomagoláson ma is a savoiardi feliratot.

Ne legyen túl vastag és száraz, mert nem fogja tudni átvenni a kávé és a krém ízét. Ha viszont túl puha vagy te áztatod túl sokáig, szét fog mállani. Babapiskóta helyett ne használj sütemény- vagy kalácsdarabokat!

Egyenként mártsd meg őket a kávéban, számolj 3-ig, majd gyors mozdulattal emeld ki őket és helyezd el a formában.

Ha van rá időd, elkészítheted házilag is a babapiskótát. Így biztosan nem kerül bele mesterséges összetevő és cukorból is kevesebbet fog tartalmazni.

Alkohol

A klasszikus olasz receptek szerint a tiramisut Marsala desszertborral a legjobb elkészíteni. De használhatsz hozzá kávélikőrt, amarettót, rumot, konyakot is. Németországban pl. baksörrel készítik. Amennyiben gyerekeknek szánod, az alkoholt hagyd ki belőle.

Kakaó

A tiramisu tetejét vastagon borítja kakaópor. A szórást aprólyukú szűrővel végezd, hogy ne legyenek csomók a desszerten.

Elkészítése

A tojást és a mascarponét annyival előbb vedd ki a hűtőből, hogy fel tudják venni a szobahőmérsékletet. Főzz erős kávét, tedd egy tányérba és hagyd kihűlni. Öntsd hozzá a likőrt vagy a desszertbort. A tojássárgájákat verd fel cukorral, a fehérjékből pedig egy csipet só hozzáadásával készíts kemény habot. A tojássárgájákhoz add hozzá a csomómentesre kevert mascarponét, majd forgasd össze az egészet a tojáshabbal.

A babapiskótákat darabonként mártsd bele a kávéba, majd sorban fektesd le őket a tálba. Ha poharas desszertet készítesz, törd apróbb darabokra és így helyezd el a pohár alján. Ezután következik a krém, majd újra a kávéba mártott babapiskóta, végül újra krém. Ha elkészültél a rétegekkel, takard le a tálat műanyag fóliával és tedd a hűtőbe. Hagyd állni egy napig, de legalább 3-4 órán át. A kakaóport közvetlenül tálalás előtt szórd a tetejére.