8 módja, hogy megszabadulj a visszerektől
Sok felnőttnél jelenik meg a visszér, és alakul ki lábdagadás. Ennek legfőbb oka a túlpörgetett életforma, a rengeteg ülés az íróasztal mellett, és a rosszul megválasztott holmik viselete, melyek gyengítik a vérkeringést. Statisztikák szerint a visszér a felnőttek több mint 20%-át érinti. Kezdeti stádiumban még van mód csökkenteni a tüneteket és megelőzni, hogy a visszér komolyabbá fajuljon. Ezeknek a módszereknek a többsége otthon is elvégezhető. Mint minden más egészségi problémával, a visszérrel is megfelelően kell foglalkozni. Most a legegyszerűbb, ám leghatékonyabb módszereket ismerheted meg a visszér kezelésére.
1. Láb megemelése
A láb megemelése kezdeti stádiumban nagy mértékben képes csökkenteni a visszér okozta tüneteket és a lábdagadást. A lényeg, hogy a lábad a szívednél feljebb legyen. Próbáld megtartani ezt a testhelyzetet legalább 20 percig, naponta 3-4-szer. Közben olvashatsz, tévézhetsz, észre sem fogod venni, hogyan repül az idő.
2. Kompressziós harisnya
A rugalmas, ereket támogató harisnya napközbeni viselése hatékonyabb lehet bármilyen más házi módszernél. Ha fájdalmat érzel a lábadban, mindenképpen próbáld ki. A rugalmas harisnya összenyomja az ereket, és megakadályozza a vér visszafelé történő áramlását.
Sokkal jobban összepréseli a lábat, mint a közönséges harisnya, de segít az ereknek és az izmoknak a vér hatékonyabb áramoltatásában. Kutatások szerint a kompressziós harisnyával csökkenthető vagy megelőzhető az esti lábdagadás. Akik sokat utaznak vagy egész nap állnak, ülnek, azoknak kifejezetten ajánlott beszerezni kompressziós harisnyát a lábfájdalom, a fáradt láb érzés és a dagadás ellen.
3. Megfelelő étrend és testsúly kontroll
Akárcsak a rendszeres mozgás, a helyes táplálkozás is megoldást jelenthet sokféle egészségi problémára. Egy belül egészséges test kívülről is egészséges. Fogyassz C- és E-vitamin tartalmú élelmiszereket, melyek nagyszerű antioxidáns források a szervezet számára. A C-vitaminra szükség van a kollagén és az elasztin előállításához, hogy a vénák erősek maradjanak. Az E-vitamintól az erek kevésbé lesznek pókhálószerűek.
Ne feledkezz meg a rostban gazdag ételekről sem, mivel ezekkel megelőzhető a székrekedés, és csökkenthető a vénákra nehezedő nyomás. Egyél több zabpelyhet, lenmagot, borsót, babot, almát és teljes kiőrlésű gabonát.
A túlsúly nem okoz visszeret. Ugyanakkor általában az vezet túlsúlyhoz, ami visszérhez is. A káros szokások, a mozgásszegény életmód, a kiegyensúlyozatlan étrend, az ülő életmód kombinációi miatt hamarosan elkezdenek kidomborodni az erek. Ellenőrizd a testsúlyodat, hogy minél kevesebb tehernek tedd ki a vénákat.
4. Gyógynövények
Tanulmányok szerint egyes gyógynövények jó hatással lehetnek a visszeres tünetekre, mint a lábdagadás, a görcs, a lábfájdalom. Táplálékkiegészítőként a szőlőmag kivonat, a rutin és a gotu kola nevezetű növény jól ismertek a visszerekre kifejtett áldásos hatásaikról. Ezeket használhatjuk kapszula, tabletta vagy kenőcs formájában is.
5. Fizikai aktivitás
A rendszeres fizikai aktivitás a kulcsa lehet számos egészségi problémának. A kezdeti stádiumban lévő visszerek esetében pedig különösen fontos megelőző célzattal. Arra figyelj, hogy ne válassz olyan gyakorlatokat, melyek túlzottan megerőltetik a lábat. A futást általában nem ajánlják, mert súlyosbíthatja a vénás duzzanatot.
Minél többet mozogsz, annál gyorsabban kering a vér a vénákban. Pontosan erre van szükség ahhoz, hogy visszafordítsd a visszeres tüneteket. Az a testmozgás, ami fokozza a vérkeringést, ezért hatékony a visszér kezelésében: a séta, a nyújtás, a jóga, a bokákkal való körzés, hajlítás.
6. Életmódbeli változtatások
Ha változtatsz az életmódodon, csökkentheted azt a diszkomfortérzést, amit a visszerek okoznak. Ne állj vagy ülj sokáig, erre különösen akkor figyelj, ha a munkád ezt megkívánná. Minél gyakrabban változtasd a testhelyzetedet, hogy a vérkeringés ne tudjon gyengülni. Ha van rá lehetőséged, állj fel és végezz néhány nyújtó gyakorlatot.
Hosszú időn át ne viselj magassarkú cipőt. Nem kell teljesen megválnod tőle, de ne legyen egész nap a lábadon. Az alacsonyabb sarkak elősegítik a vénákban a jobb vérkeringést.
7. Gyengéd masszázs
A masszázs hatására javul a vérkeringés, főként a lábakban, amiket a visszér a leginkább érint. A legfontosabb, hogy a visszeres területet mindig gyengéden masszírozd, a nagy vénákon ne használj elektromos masszírozókat, melyek csak rángatják az ereket.
Tenyereddel vagy az ujjaiddal gyengéden nyomkodd a területet a sarkoktól a bokák irányába. Ha bármilyen kellemetlenséget vagy fájdalmat érzel, hagyd abba a masszírozást és emeld meg a lábaidat.
Bár a gyengéd masszázs nem fogja eltüntetni a visszereket, nagyban csökkenti a kényelmetlen érzést, és segíti a jobb vérkeringést is.
8. Nagyon kidülledt vénákra: lézeres műtét
A leggyakrabban alkalmazott orvosi eljárás a visszerekre a lézeres műtét vagy rádiófrekvenciás abláció. Erre akkor kerül sor, amikor már a fent említett módszerek egyike sem bizonyul hatásosnak, a lábdagadás és a kényelmetlen érzés pedig már elviselhetetlenné válik.
Egy csövet vezetnek át a beteg vénán, melynek falait a lézer felmelegíti és lezárja, így a vér rajtuk keresztül már nem tud kijutni. Ezután a vénát eltávolítják. Ez az eljárás minimális zúzódásos nyomokat hagy a lábon, és jóval egyszerűbb, mint a hagyományos műtét.