Hibák a fehérjefogyasztással kapcsolatban, amiket valószínűleg te is elkövetsz
A fehérjéknek is vannak jó és rossz fajtái, ezért nem biztos, hogy egy fehérjében gazdag étel elkészítése mindenképpen belefér az egészséges táplálkozás keretei közé. Néhány szabályt tehát a protein bevitellel kapcsolatban is be kell tartanunk, ha egyensúlyban akarjuk tartani a tápanyagokat, és el akarunk kerülni krónikus betegségeket vagy az elhízást. Tehát fordítsunk több figyelmet a fehérjékre!
Csak egy fajtát eszel
Aki nem különösebben szereti a húst, általában ragaszkodik ahhoz az egyféle húshoz, amit még viszonylag jó étvággyal meg tud enni. A legtöbbeknél ez a csirke. Grillcsirke salátával ebédre, sült csirke vacsorára. Ezzel pedig a leggyorsabb és legegyszerűbb módon le is tudtuk a napi fehérjebevitelt, igaz? Nagy tévedés! Egy teljes értékű fehérje mind a 9 esszenciális aminosavat biztosítja. Ha csak csirkét eszünk, 4-5 aminosavnál többhöz nem jutunk hozzá. Az ételeket variálnunk kell, hogy a legtöbb tápanyagot tudjuk bevinni szervezetünkbe. Egyik este együnk csirkét, de másnap már inkább halat válasszunk, utána pedig kerüljenek sorra a vörös húsok is.
Tejsavó fehérje porokat vásárolsz
Az edzőteremben másról sem hallasz, csak az izomtömeg növelőkről. Mivel te is izmos testre vágysz, rohansz a legközelebbi üzletbe, hogy beszerezd a fehérjeport. Sajnos azonban ez csak pénzkidobás. A tejsavó egy tejszármazék, de a por tele van mesterséges összetevőkkel, melyek puffadást okoznak és hajlamossá tesznek a gyulladásokra. Helyette optimális választás a rizspor, ami éppen annyira hatékony, ám a tejsavó fehérje porral ellentétben kevésbé ártalmas rendszeres edzés mellett.
Egyetlen étkezésbe sűríted be a napi fehérje mennyiséget
Hogy az anyagcsere ritmusa folyamatosan egészséges legyen, egész nap szükségünk van fehérjékre. Ha egyszerre esszük meg a napi szükséges mennyiséget, nem segítünk magunkon. Mivel a testnek keményebben kell dolgoznia, hogy lebontsa a fehérjéket, mint más élelmiszereknél, ha folyamatosan adagoljuk, szervezetünk egész nap kalóriát tud égetni. Másik előnye, hogy eltelít, így nem fogjuk éhesnek érezni magunkat és könnyebben lemondunk a nassolásról.
Edzés után túl sok fehérje
A több nem feltétlenül jobb, ellentétben azzal, amit sok testépítő gondol. Egy bizonyos mennyiség felett a test elkezdi tárolni a fehérjét, mégpedig zsír formájában. Tehát éppen az ellenkezőjét érjük el, mint amit szeretnénk. Hogy ezt elkerüljük, 30 perccel edzés után vigyünk be 20 g fehérjét.
A legtöbbünkkel megesik, hogy annyira szeretnénk egészségesen táplálkozni és elérni a fogyás vagy a testépítés terén kitűzött célunkat, hogy elkövetünk kisebb-nagyobb hibákat. Jó tudni, hogy mire kell jobban odafigyelni, hogy a fogyás és az izomépítés is hatékony és biztonságos lehessen.