A penészmérgezés súlyos veszélyt jelent! Ez a 11 fő tünete és a lehetséges megoldása!

Sokan nem is sejtik, milyen súlyos egészségügyi kockázatot jelent a házban gyakran több helyen (mosogató, pince, zuhanyfüggöny, stb.) megbújó penész!!

A penészmérgezés egy igen alattomos betegség, míg kezdetben csak allergiás tüneteket okoz, végső stádiumában rettentően legyengítheti az immunrendszert, és akár komoly asztmás rohamokat is okozhat.

A penész nem válogat, régi és új lakásokban házakban egyaránt megjelenhet, sőt, télen még a karácsonyfával is beviheted az otthonodba.

Az 5 leggyakoribb beltéri penészforma:

Alternaria: ez allergiás reakciókhoz vezet, ami leggyakrabban a szábanj, az orrban és a felső légútokban jelentkezik.

Aspergillus: Ez a fajta penész tüdő-fertőzéshez vezet, és jelen van poros, és a meleg és nagyon nedves éghajlatú területekben, házakban.

Cladosporium: Ez nagyon gyakori a szabadtéri gomba okozza az asztma és a szénanátha tüneteit, és gyorsan növekszik az olyan nedves, porózus anyagokon, mint a fa és a textil.

Penicillium: ez egy másik rendkívül gyakori típusa a penésznek, mely szintén asztmát és allergiát okoz, leggyakrabban a szőnyegekben, tapétákon, üvegszálas szigetelésben jelenik meg, és növekszik.

Stachybotrys: Ez rendkívül nagy veszélyt jelent az egészségre, a „fekete penész” olyan mikotoxinokat hoz létre, melyek különböző egészségügyi problémákat okoznak, beleértve a tüdővérzést, és súlyos légzési nehézséget. Gyakran megtalálható papíron és fán, ritkábban csempén, linóleumon vagy betonon.

A penész okozta 11 leggyakoribb tünet:

  • Asztma, valamint orr- és arcüregi problémák, mint például a légszomj és a köhögés
  • Szemproblémák, mint a fényérzékenység és a vörös szem
  • Fejfájás vagy memória problémák, baj az éleslátással
  • Szabálytalan testhőmérséklet változás, éjszakai izzadás
  • Fáradtság, gyengeség
  • Zsibbadás és bizsergés
  • Olyan izomgörcsök, melyeknek nincs nyilvánvaló oka, ízületi fájdalom
  • Emésztési problémák, beleértve a hasi fájdalmat, hasmenést, hányingert, étvágybeli változásokat
  • Túlzott szomjúság és gyakori vizelési inger
  • Remegés és szédülés
  • Fémes íz a szájban

Oké, de mit tehetünk? A penészgombák elleni harcot az otthonunkban ott kell kezdeni, hogy meg kell szüntetni az okát a penészedésnek. Ha ez nem sikerül, akkor jön a „tüneti kezelés”: a festékek és fertőtlenítőszerek használata. De ezek mindenképp ideiglenes megoldást jelentenek! A penész elleni küzdelemben a szellőztetés az egyik megoldás. Egy jó minőségű nyílászáróban ez már automatikus, a beépített szellőztetők állandó légáramlást biztosítanak.

Lépések

  1. Hogyan kezdődik a penészedés? A penészedés már azokon a felületeken is meg tud indulni, ahol legalább 3 napon keresztül 70 százalék feletti a páratartalom. Nem ritka, hogy a felújított panellakásokban vagy a túl gyorsan átadott újépítésű társasházakban (ahol nem volt ideje kiszáradniuk a falaknak) egy-két éven belül csúf penészfoltok alakulnak ki. Gyakori a kivitelezési hiba is: a nem megfelelő szigetelésű falak, sarkok és áthidalók esetén úgynevezett hőhíd keletkezik.
  2. A penész ellen az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módszer a gyakori szellőztetés. A fokozott záródású ablakok miatt bennszorult pára így nem csapódik le a falakon. Nyílászárócserénél érdemes olyat választani, amely tudja a résszellőzés funkciót, de a modern házaknál gyakori a mesterséges szellőzés is. A fürdőszobát és konyhát különösen sokszor kell szellőztetni, a ruhát szárítsuk a lakáson kívül tavasztól-őszig.
  3. A pára ellen hatékony a légkondicionálás vagy egy egyszerű párátlanító is.
  4. Hőhídmentesítés: A beton és a tégla más ás más hővezetési tulajdonságokkal rendelkezik. Ha mindenhol (a sarkokon is) jó a falak szigetelése, nem lesz penészes a lakás.
  5. Ha mégis észrevesszük a jellegzetes penészgombákat, vannak hatékony szerek a csúf kórokozók ellen. Ilyen a Poli-Farbe Alga Stop vagy a Poli-Farbe Fungi penészlemosó. Előbbi a megelőzésre, védekezésre is alkalmas.

Tippek

A penészgomba elpusztításához: a Fungi penészlemosót és az Algastopot ajánlják a szakemberek, utóbbi inkább kültéri felületre való. Mindkét megoldás elpusztítja a penészt, az algát, de csak ideiglenesen, tehát ismételni kell a fertőtlenítést. Ha tartós a probléma, akkor a Platinum Kid bababarát festékkel, amely ezüstöt tartalmaz, vagy Poli-Farbe Neo konyha és fürdőszoba festékkel érdemes lefesteni a falakat. Ez utóbbi Teflon adalékanyagot is tartalmaz. Ennek a két terméknek az összetevői között található olyan szer, amely meggátolja a penészgombák elszaporodását a falon. Ezek a festékek be vannak vizsgálva, és alacsony VOC-tartalmuk révén nincsenek hatással az emberi szervezetre.

Sokan a mészfestéket javasolják megoldásnak, de az csak abban az esetben jelent jó megoldást, ha minden évben történik egy tisztasági festés. Ha csak 3-4 évente, akkor egy penészölő szert tartalmazó szobafesték sokkal jobb döntés.

Figyelmeztetések

A legnagyobb penészirtó tévhitek: fehérítő és víz. Ezzel egyetlen gond van: az, hogy teljesen hatástalan. A klóros fehérítő túlzottan fel van higítva ahhoz, hogy kiirtsa a penészt. Az egyetlen kivétel, ha az olyan kemény felületen van, mint mondjuk a konyhapult. Általában viszont nem ott terem a penészgomba. A fehérítő komponensei megakadályozzák, hogy az anyag behatoljon olyan porózus felületekbe, mint mondjuk a fa vagy gipszkarton. Így pedig csak a felszínt „karcoljuk”, miközben a penész mélyen a fal belsejében is megbúvik. Az említett oldatból kizárólag a víz megy bele falba, így tehát a penész hamarosan újra megjelenik a fal felszínén is.

Forrás: http://blikkruzs.blikk.hu/; hogyankell.hu

A kép forrása: http://blikkruzs.blikk.hu/