8 alvási pozíció, amely kihat az egészségünkre!
Az, hogy milyen testhelyzetben szoktunk aludni igencsak lényeges kérdés. Nemcsak a pihentető alvás mennyisége, de a testhelyzet is fontos, hiszen hosszú távon az egészségre is hatással lehet. Íme, milyen szempontokat kell figyelembe venni, ha az alvási pozíciókról van szó.
Imádok aludni, sokszor képes vagyok egy egész napot átaludni, ha nincs semmilyen teendőm, de azt észrevettem, hogy nagyon fontos, hogy milyen testpozícióba történik az alvás. Természetesen emellett nagyon fontos, hogy jó ágyban, jó párnára hajtsuk a fejünket, és az sem árt ha jó meleg van a szobában.
1. Hason alvás
Ez egy jó alvási testhelyzet, főként, ha emésztési gondok vannak. Itt inkább az probléma szokott felvetődni, hogy nem tudunk majd esetleg lélegezni, de a fejünket ne a párnába tegyük bele, hanem fordítsuk oldalra. Ez sajnos nyomást gyakorol a nyakra, illetve a hátra, így fájdalom is kialakulhat.
2. Magzati póz
Ez azoknak ajánlott elsősorban, akik terhesek, vagy horkolni szoktak. Ugyan igencsak kényelmesnek tűnhet a magzati póz elalváskor, de ha sokáig így hajtjuk álomra fejünket, akkor hátfájások jelentkezhetnek.
3. Oldalt, testre helyezett karokkal
Ha így alszunk el, akkor ezzel a testhelyzettel a gerincoszlopunkat védjük leginkább. Ez egy jó pozitúra, mert ezáltal megelőzhetjük a hát- és nyakfájás kialakulását, csökkenthető a horkolás gyakorisága. Hátránya, hogy ezáltal a bőrön jobban megmaradnak a ráncok, és a nők esetében a mellek is a gravitáció miatt megnyúlhatnak.
4. Oldalt, kinyújtott karokkal
Ennek a testhelyzetnek is ugyanazok az előnyei, mint a testre párhuzamosan ráhelyezett karoknál. Viszont itt elsősorban a vállakban keletkezhet fájdalom, mert a vérkeringés nehezebb lesz és az idegeken is nagy lesz a nyomás.
5. Egyszerűen jobb-, vagy baloldalon
A jobb oldalunkon való alvás gyomorégési panaszokkal járhat, ha viszont a bal oldalunkon alszunk, megnyomhatjuk a belső szerveinket, mint a májunkat, a gyomrunkat, vagy pedig a tüdőnket.
6. Háton, a karjaink két oldalon
Ez a legjobb módja annak, hogy a nyakunk és a gerincoszlopunk védve legyen, de csak akkor, ha nem teszünk a fejünk alá túl sok párnát. Viszont az is igaz, hogy aki a hátán alszik, nagyobb eséllyel fog horkolni.
6. Háton, a karjaink két oldalon
Ez a legjobb módja annak, hogy a nyakunk és a gerincoszlopunk védve legyen, de csak akkor, ha nem teszünk a fejünk alá túl sok párnát. Viszont az is igaz, hogy aki a hátán alszik, nagyobb eséllyel fog horkolni.
8. Plusz párna
Akik háton alszanak, a nyak alá tehetnek egy párnát, akik pedig oldalt fekszenek, lábuk közé tegyenek egy kispárnát. Akik pedig hason alszanak, a válluk alá tegyék a párnát.