Amit a bejárati ajtókról tudni érdemes
Minden egyes bejárati ajtónak meg kell felelnie a biztonságtechnikai elvárásoknak, illetve ki kell zárnia a hideget, a szennyeződéseket és a zajokat is. Új ajtó választása esetén számos kérdést kell megfontolnunk, illetve figyelembe kell vennünk, hogy a bejárati ajtónk kültéri részre vagy zárt folyosóra kerül. Kültéri használat esetén az időjárással szembeni ellenállóképesség, valamint a hőszigetelő tulajdonság is jelentőséggel bír.
A bejárati ajtók tulajdonságait alapjaiban határozza meg az anyaghasználat. Mindegyik típus rendelkezik előnyös tulajdonságokkal, így a személyes igényeinket érdemes szem előtt tartani.
A fém bejárati ajtók abban az esetben jelentenek jó választást, ha kiemelt jelentőségű a betörésvédelem biztosítása. A minőségi termékek esetében biztosított a nagyfokú hang- és hőszigetelés, illetve extra záródási pontok is adottak.
Szintén népszerűek a természetes fából készített bejárati ajtók. A gyártók igyekeznek minél inkább kihasználni a fában rejlő lehetőségeket, ennek köszönhetően valóban ízléses és igényes ajtókkal találkozhatunk. A természetességük miatt sokak számára kedvencnek számítanak, de sajnos rendelkeznek néhány hátrányos tulajdonsággal is. A fából készült nyílászárók rendszeres ápolást és odafigyelést igényelnek; a nyersfából gyártott és alacsonyabb minőségű darabok száradás után vetemedhetnek, aminek következtében csökken a légzárás hatásfoka. Noha a fára alapvetően szigetelőanyagként tekintünk, egy fa bejárati ajtó hőszigetelő képessége elmarad egy szigetelőanyaggal bélelt ajtóétól. Sajnos, a betörésvédelmet figyelembe véve sem nevezhető optimális választásnak.
Ma már a műanyagból készített bejárati ajtók is elterjedtnek mondhatók. Ezek esetében a biztonságról a szárny- és tokprofilba fűzött, körbefutó horganyzott acélmerevítés gondoskodik. Kiváló árfekvéssel rendelkeznek, a magasabb minőségű világítóablakokkal szerelt termékek is kedvező áron érhetők el. Karbantartást gyakorlatilag nem igényelnek, csupán a mozgóalkatrészek olajozásáról érdemes gondoskodnunk.
Ha bejárati ajtó választása előtt állunk, egyéb jótanácsokat is érdemes megfontolni. Ha van lehetőségünk, válasszunk az ajtónyílás méretével megegyező ajtót és tokot! Ha így teszünk, elkerülhetjük a bontással és kőművesmunkával járó felfordulást, és még a költségeket is csökkenthetjük.
A beépítés előtt döntsünk arról, hogy szükség van-e az ajtótok csapolt megoldással történő rögzítésére vagy megelégszünk a csavarozással! Illetve fontoljuk meg, hogy egymástól független csaprendszerű, több helyen záródó ajtóra van-e szükségünk!
Foglalkozzunk a bejárati ajtó vizuális megjelenésével is. Tegyük fel a kérdést magunknak, szükség van-e fényáteresztő megoldásokra az ajtólapon; az üvegbetéteknek köszönhetően természetes fényt juttathatunk az előszobába, így hangulatosabbá téve a helyiséget, illetve alkalmassá téve élő szobanövények elhelyezésére. Persze nem feledkezhetünk meg arról, hogy az üvegbetétek csökkentik az ajtó hőszigetelő képességét.
Mérlegeljük, milyen vastagságú ajtót szeretnénk! Ez a tulajdonság szintén a hang- és hőszigetelés kapcsán bír fokozott jelentőséggel.
Ha kellő figyelmet fordítunk a kiválasztásra, illetve kerüljük azokat az ajtókat, amelyek könnyített műanyag ajtólappal vagy 0,5 milliméteres gyengített acéllemez-burkolattal rendelkeznek, illetve hajlított lemeztokkal készülnek, abban az esetben aligha érhet bennünket kellemetlen meglepetés.