Ritka veleszületett fogyatékossága ellenére lett színész - most milliók számára jelent inspirációt
Michael Berryman évtizedek óta Hollywoodban dolgozik, bár a filmvászonra vezető útja korántsem volt könnyű. Michael egy ritka veleszületett fogyatékossággal, a hipohidrotikus ektodermális diszpláziával született, ami meglehetősen nagy kihívás elé állította az életét.
Inspiráló hozzáállásáról tanúskodik, hogy Berrymant semmi sem akadályozta meg abban, hogy álmait kövesse. Ma már nyugodtan kijelenthetjük, hogy sikerült neki.
Életbevágóan fontos, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben. Akár nagyobbnak, akár vékonyabbnak, magasabbnak, alacsonyabbnak, kopasznak, szőrösnek, vagy bármi másnak, ami a megjelenéssel kapcsolatos, az önbizalom kulcsfontosságú.
Persze, mindannyiunknak vannak olyan dolgai, amelyekkel talán nem vagyunk száz százalékig elégedettek, de végső soron az életben döntő fontosságú, hogy jól érezzük magunkat és elfogadjuk magunkat olyannak, amilyenek vagyunk. A trükk az, hogy elfogadjuk magunkat, és ne mások elfogadását hajszoljuk, bár ezt nyilván könnyebb mondani, mint megtenni.
Míg egyesek úgy kezelik a vélt hibáikat, hogy frizurát váltanak, edzőterembe járnak, vagy akár megműttetik magukat, mások úgy érzik, hogy alapvetőbb szintű változásra van szükség.
Most szeretnénk megismételni, hogy mindig azt kell tenned, ami boldoggá és kényelmessé tesz. Ennek ellenére azt tanácsoljuk, hogy keress fel egy törvényes szakembert, ha valaha is műtétet fontolgatsz – függetlenül attól, hogy mi miatt, a tested forog kockán.
Michael Berryman
Mint említettük, egyesek azért változtatják meg a testüket vagy a külsejüket, mert kényelmetlenül érzik magukat, míg mások elfogadják azt, akik, nem törődve azzal, hogy mit gondolnak róluk az emberek.
Michael Berryman, a színész, aki egy ritka veleszületett fogyatékossággal, az úgynevezett hipohidrotikus ektodermális diszpláziával nőtt fel, az utóbbi kategóriába tartozik. Állapota következtében nem volt körme, haja vagy foga, és a feje is egyedi formájú volt. A legtöbb ember valószínűleg félt volna ilyen körülmények között az álmai megvalósításától, de Berryman nem a legtöbb ember. Ehelyett a színész nagyon sikeres lett, és egész életében hatalmas inspirációként szolgált az emberek számára világszerte.
Hogyan lett Berrymanből egyáltalán fenomenális színész? Nézzük meg inspiráló történetét, és ne feledd, ha tetszett, amit olvastál, oszd meg a cikket barátaiddal és családoddal.
Michael Berryman 1948. szeptember 4-én született a kaliforniai Santa Monicában. Élete már a kezdetektől fogva tele volt kihívásokkal. Vagy legalábbis sokan ezt jósolták.
Berryman hipohidrotikus ektodermális diszpláziával született. Neki nincs haja, körme vagy verejtékmirigyei. A napsütötte Kaliforniában nőtt fel, ezért még a napon is nehéz volt számára.
Bár a veleszületett fogyatékosság nagyjából bárkit érinthet, Berryman esetében volt egy nyomon követhető ok.
Michael Berryman – hipohidrotikus ektodermális diszplázia
Apja annak idején az amerikai haditengerészet sebésze volt, és a második világháború alatt Nagaszakiba és Hirosimába küldték, miután az USA ledobta az atombombákat. Michael apja ott volt, hogy megfigyelje a sugárzás hatásait – nem sokkal hazatérése után a felesége teherbe esett Michaellel.
„Én voltam a másodszülött, és egy csomó születési rendellenességem volt, ami nyilvánvalóan az apámat ért sugárkárosodástól származik, mivel az atom- és hidrogénbombát a földi zónában helyezték el” – mondta Berryman a Lacomba Expressnek.
Hozzátette: „Gyerekként felnőve sokat tanultam a valóságról, az emberiségről és az orvosi helyzetekről. Zaklattak, és megtanultam, hogy mitől lesz valaki tisztességes ember, és mitől lesz valaki eszköz”.”
Michael Berryman azonban nem hagyta, hogy bármi is az útjába álljon annak, hogy pontosan úgy éljen, ahogyan ő akar. Az első szenvedélye az életben egyáltalán nem a színészet volt, még csak nem is álmodott erről a karrierről.
Berryman elköltözött a szülői házból, és továbbtanult az egyetemen.
A UC San Obispo egyetemen Berryman két évig állatorvosi tudományokat hallgatott. A programot azonban végül finanszírozási problémák miatt megszüntették. Ehelyett művészettörténet mellékszakot vett fel, és elméleti fizikát tanult tovább. Néhány év múlva visszatért Santa Monicába, de nem igazán tudta, mit akar csinálni.
Michael egy kis ajándékboltot nyitott Venice-ben, és ez a döntés döntő fontosságú lesz. Ha nem tette volna, az élete valószínűleg egészen másképp alakult volna, mint ma.
Felkeltette a híres rendező, George Pal figyelmét
És mi történt?
„Nem voltak virágaink, szobanövényeink voltak, és néhány helyi művész behozta a festményeit és szobrait, és mi kiállítottuk őket” – emlékezett vissza Berryman.
„73-ban vagy 74-ben nem volt virágzó üzlet. Volt azonban egy régiségbolt az utca túloldalán, amely a Beverly Hills-i gazdagokat, az igazán előkelő embereket szolgálta ki, és volt Ming-dinasztia és tojásurnák, meg ez meg az. Barátságban voltunk a szomszédainkkal az üzletben, és éppen nagy kiárusítás volt a Gala Mofrey-ban, ami ez az antikvárium volt az utca túloldalán Venice-ben, a mi üzletünk közelében, úgyhogy betettünk néhány pálmát.
„Szépen rendbe tettük a helyet. Szóval vártuk, hogy aznap este befejeződjön a kiárusítás, és amikor vége lett, visszavittük a növényeinket, amiket nem adtunk el, vissza a boltba, és így találkoztam George Pal producerrel”.
George Pal legendás filmrendező volt, és a fián keresztül hallott Berryman megjelenéséről, aki a Michael’s mellett lévő antikváriumot vezette. Pal megkereste őt, hogy érdeklődjön a lehetőségről, hogy Michael elvállaljon egy bizonyos szerepet a készülő Doc Savage című filmjében. Michael számára ez könnyű döntés volt, és beleegyezett, hogy a filmben Juan Lopez Morales, a vezető halottkém szerepét játssza.
„Azt mondtam: „Talán ez jó móka lesz” – emlékezett vissza Berryman. „Szóval két napig dolgoztam Herald Lloyd birtokán, és nagyon élveztem”.
George Palra nagy hatással volt Michael Berryman alakítása, és miután a filmet levetítették, úgy döntött, hogy ír egy ajánlólevelet a Screen Actors Guildnek. Ez azt jelentette, hogy Michael hivatalos taggá válhatott, és legalábbis papíron hivatásos színész lehetett. Azonban, bár Berrymannek megvoltak az eszközei ahhoz, hogy a színészetet főállásban űzze, mégsem volt biztos benne, hogy ez az élete hivatása.
Áttörő szerep a „Száll a kakukk fészkére” című filmben.
Valójában azt tervezte, hogy Alaszkába költözik – de ezek a tervek elmaradtak, amikor egy másik váratlan dolog történt. Egy nap Michael kapott egy hívást.
Ahogyan ő magyarázta: „Az a telefonhívás George Pal szereposztási igazgatóitól, Micheal Fentontól és Jane Feinbergtől érkezett. És egy nagyon híres filmhez tartottak castingot, amely hét Oscar-díjat nyert, és a film címe a Száll a kakukk fészkére volt.”
A Jack Nicholson főszereplésével készült Szállt a kakukk fészkére című film lett Berryman jelentős áttörő szerepe. Megjelenése kiemelte őt, és ebben az esetben kiderült, hogy csak erre volt szükség.
Michael elmesélte, hogyan fogadta őt egy találkozón Joel Douglas, Kirk Douglas fia és Michael Douglas testvére.
„Azt mondták: ‘Láttuk a képedet George Paltól. Olyan a kinézeted, amilyenre szükségünk van egy Ellis nevű lobotómia-pácienshez” – emlékezett vissza egy 1995-ös interjúban.
„Beszélgetni kezdtünk; elmondtam nekik, hogy volt egy kórtörténetem. Apám agysebész volt, anyám ápolónő. Szóval sok intuitív érzésem volt a kórházakkal és az intézeti elhelyezéssel kapcsolatban.”
Hozzátette: „Azt mondták, ‘alapvetően csak a külseje miatt vesszük fel, de most, hogy beszélgettünk magával, rájöttünk, hogy elég intelligens és érzékeny a szerephez’. Szóval egyáltalán nem kellett meghallgatásra mennem.”
Michael Berryman karrierje a relatív senkiből egyik napról a másikra igazolt sztárrá vált, és mindössze két színészi szerep után rendkívül ígéretesnek tűnt. Michael Landont és Bandon Lee-t nevezte meg a színészi stílusára gyakorolt legfőbb hatásként.
Michael Berryman a ‘Sziklák szeme‘ című filmben.
Ám bár a Száll a kakukk fészkére siker volt, ez semmi ahhoz képest, ami következett.
1977-ben Berryman szerepet kapott a Sziklák szeme című horrorfilmben. Wes Craven rendező látta a színésznő alakítását a Száll a kakukk fészkére című filmben, és le volt nyűgözve. Akárcsak az előző filmekben játszott szerepében, Wes-t is a megjelenése vonzotta.
„Az ügynököm elküldött, hogy találkozzam a producerekkel és Wes-szel, és ő elmesélte a Bean család háttértörténetét, és hogy ez valamennyire tényszerű, mire ők azt mondták: ‘Láttunk téged a Száll a kakukk fészkére c. filmben, és a családnak talán mutációi vannak attól, hogy egy bombatelepen élnek’, ami elég ironikus” – mondta Berryman.
„Én olyan rendellenességekkel születtem, amelyek a besugárzás közvetlen következményei voltak, így ez valahogy összeilleszkedett a Hills-történettel.”
Hozzátette: „Azt mondták: ‘A kinézeted miatt veszünk fel téged’, én pedig azt mondtam: ‘Oké, talán az előadás megfelel majd az elvárásaitoknak’, és azt hiszem, így is lett.”.
A Sziklák szeme azonnal kultikus klasszikussá vált, Michael pedig hatalmas rajongótábort alakított ki magának a horror műfaján belül.
Ennek ellenére a Sziklák szeme sikere több volt, mint amire valaha is számított.
A mai napig beszélnek a filmről – és Michael Berryman alakítása mindig szóba kerül.
„Egyszerűen áldás volt”
mondta: „Nagyszerű érzés, különösen a barátságok miatt, amelyeket kötöttünk. Kultikus rajongótábor jött létre, és ez csak tükrözi Wes zsenialitását az írásban, a rendezésben és abban, ahogyan összerakta a filmet. Egyszerűen nagyon jól kivitelezett, és megállja a helyét” – magyarázta. „Sok újabb horrorfilmben a splatter, a speciális effektek stb. bűvöletében megy ki-be, de a Sziklák szeme egyszerűen annyira jól összerakott. Egyszerűen áldás volt, hogy találkozhattam Wes-szel, és számos alkalommal dolgozhattam vele”.”
Berryman rengeteg munkát kapott a Sziklák szemében elért sikere után. Több sci-fi és fantasy filmben is szerepelt, mint például Az én kis kísérletem és az Evil Spirit. 1984-ben újra eljátszotta Pluto szerepét a Sziklák szeme II-ben.
Berryman emellett olyan televíziós sorozatokban nyújtott alakításai révén is felhívta magára a figyelmet, mint az X-akták és a star trek: az új nemzedék. Még a Motley Crue két klipjében is szerepelt. Ma már több mint 100 kreditpontot tudhat magáénak Michael.
Mellékállásban szenvedélyes biokertész és szakács, aki imádja Rachel Rayt. A külseje azonban soha nem akadályozta meg abban, hogy kövesse az álmait – és inspiráló története remélhetőleg másokhoz is eljut, akik nehézségekkel vagy diszkriminációval küzdenek.
„Ne vedd magad túl komolyan, és győződj meg róla, hogy naponta legalább egyszer nevetsz” – mondta Michael Berryman.
„Legyetek lusták, mert 27 izom kell az arcotokban ahhoz, hogy ráncoljátok a homlokotokat, és csak három kell ahhoz, hogy mosolyogjatok.”
Michael Berryman sokak számára igazi inspiráció.