A nagynéni 30 millió dolláros titkot fed fel, amikor azt mondja az unokaöccsének, hogy "nézzen be a varrógép alá".
Carl Sabatino már gyerekként felfigyelt a nagynénje otthonában lévő festményre, és „a nő a bolyhos kalapban” néven emlegette. Nem is sejtette, hogy évekkel később a nagynénje utolsó ajándékként átadja neki a festményt, amely akár 30 millió dollárt is érhet.
Sabatino nagynénje, Jenny Verastro nem sokkal halála előtt utalt a festmény értékére. „Három nappal a halála előtt azt mondta nekem: ‘Ne felejtsd el, Carl, hogy nézz be a varrógép alá'” – emlékezett vissza.
Sabatino a festményt a varrógép alatt találta meg, újságpapírba csomagolva az 1950-es évekből. Amikor eltávolította a csomagolást, eleinte nem sokat gondolt a benne lévő festményre – elvégre egész gyerekkorában látta.
De aztán észrevette az aláírást a bal felső sarokban.
Verastro férje a festményt 10 dollárnak megfelelő összegért vásárolta egy utcai árustól Londonban a második világháború alatt.
Most Sabatino úgy véli, hogy a művet maga a mester – Pablo Picasso – festette, 1901-es remekművének, a Clevelandi Művészeti Múzeumban kiállított „Nő köpenyben” című alkotásnak a másolataként.
Egy szakértő szinte azonnal hamisítványként utasította el Sabatino festményét, de Carl szerint a mű valódi.
„Azt kérdeztem: ‘Oké, de szerinted honnan származik? Színes’, ami akkoriban nagyon ritka volt” – mondta, de a nő „nem tudott válaszolni”.
Sabatino azt is felfedezte, hogy Picasso 1936-ban egy bizonyos színnyomtatási technikával kísérletezett, és úgy véli, hogy festménye ennek a kísérleti időszaknak a következménye lehetett.
Gyanúja beigazolódott, amikor egy második szakértő kivett némi pigmentet a festményből, és azt mondta, hogy az megegyezik az 1930-as években Európában használt anyagokkal. Még sokatmondóbb volt a festékbe ágyazott részleges hüvelykujjlenyomat felfedezése – amelyet csakis maga a festő hagyhatott.
Nézd meg az alábbi videót, hogy többet megtudj erről az érdekes történetről, és oszd meg!