Csontritkulás, ízületi gyulladás, álmatlanság stb. - Táplálkozási tippek 60 év felett gyakori betegségek esetén

Ha bármilyen betegségben szenvedünk, a táplálkozási szokások megváltoztatásával akár a választ is megtalálhatjuk rá. A következőkben tippeket adunk arra, hogyan lehet nemcsak egészségesen, de úgy enni, hogy a már fennálló betegségeket a lehető legkönnyebben legyőzhessük.

Demencia

A demenciában szenvedő emberek jelentős részénél okoz gondot a túlevés, mivel a normális visszacsatolási mechanizmusok, melyek jelzik, hogy mikor ettünk eleget, elkezdenek gyengülni. Ezen a helyzeten úgy tudunk segíteni, hogy az órához igazítjuk az étkezéseket. Az éhséget könnyű levessel csillapítsuk, ami nemcsak kitölti a gyomrot, de hidratál is. Sokszor a szomjúságot keverjük össze az éhséggel.

Étkezések között fogyasszunk bőséges mennyiségű folyadékot a sóvárgás megelőzésére. A rokonokat pedig kérjük meg, hogy ha látogatóba jönnek, ne édességgel kedveskedjenek.

Csontritkulás, ízületi gyulladás

A csontok számára előnyös élelmiszerek a tejtermékek, az olajos hal, növényi olajok, zöld leveles zöldségek, szója készítmények, diófélék teje (pl. mandulatej), magvak és szárított gyümölcsök. Ugyanakkor a csontokra egyes ételek rosszul hatnak. Érdemes kerülni az alkoholt, a sót és a koffeint.

Az ízületi gyulladás és egyes élelmiszerek között bizonyítottan erős kapcsolat áll fenn. A mediterrán diéta sok zöldséggel, gyümölccsel, hallal és kevés vörös hússal bizonyul a leghatékonyabbnak az ízületi gyulladás kezelésében.

Javasolt több egyszeresen telítetlen zsírsav fogyasztása, mivel ezek nem okoznak gyulladást. Ilyen az avokádó- vagy az olívaolaj.

Érgyulladás

A zsír alapvetően fontos az ember számára. Szigeteli a bőrt, hormonokat termel és segíti tápanyagok felszívódását. Ugyanakkor, ha túl sok van belőle, az megemeli a koleszterinszintet. Telített zsírok, állati eredetű zsírok helyett növényi olajokat, egyszeresen telítetlen zsírokat fogyasszunk. Ajánlottak az omega-zsírsavakban gazdag halak, valamint a D-vitamint tartalmazó tejtermékek fogyasztása előnyös, de ha laktóz intolerancia miatt ezt mérsékelni kell, érdemes felkeresni az orvost ezt a tápanyagot más forrásból pótolni lehessen.

Álmatlanság

A nap utolsó étkezését ne közvetlenül lefekvés előttre időzítsük. Kerüljük a fűszeres ételeket, mivel ezek megzavarhatják a nyugodt alvást. A rizs, a teljes kiőrlésű gabonából készült tésztafélék az emésztésre gyakorolt hatásukkal beindíthatják a relaxációs folyamatot, mely hozzásegít a gyorsabb elalváshoz.

Krónikus fáradtság

60 év felett az energiahiány gyakran krónikus fáradtságba csap át. Reggelire a friss gyümölcs, a görög joghurt fogyasztása nagyon jó kezdése a napnak. Ezekben sok a probiotikum, ami segíti az emésztést. Kerüljük a magas glikémiás indexű ételeket, mint a mangó, az ananász. A szénhidrátok fogyasztását csökkentsük, de ne hagyjuk el őket teljesen, valamint növeljük a sovány fehérje bevitelt. A víz is segít az energiaszint növelésében, ebből naponta 2,5 l elfogyasztása ajánlott.

Látásromlás, makula degeneráció

A makula degeneráció egyik fő kiváltó oka a dohányzás. A szabadgyökök nagy mértékű károsodást okoznak, ezért olyan diétával lehetünk ellenük hatásosak, mely bővelkedik antioxidánsokban. Egyes kutatások szerint az olajos halak fogyasztása is csökkentheti a makula degeneráció kialakulásának esélyét.

Amennyiben ez a betegség már fennáll, növeljük a C-vitamin fogyasztást, vigyünk be minél több luteint és zeaxantint. A spenót, a brokkoli, a kelkáposzta, a narancs gazdagok ezekben a tápanyagokban.