11 Elképesztő matek trükk, amit nem tanítanak az iskolában!
A matematika nem tartozik a legkönnyebb tantárgyak közé, ráadásul a matektanárok is minden más tantárgynál jobban szeretik túlbonyolítani még az egészen egyszerű alapokat is, így nem csoda, ha a gyerekek már egészen fiatal korukban megutálnak mindent ami a számokkal kapcsolatos.
Pedig nem feltétlenül kellene, mert még ha sablon szövegnek is tűnik, a matematikának bizony megvan a maga szépsége, és még az egyébként nehezebb törteket is képesek lehetünk pofonegyszerű módszerekkel, fejben kiszámolni. Ehhez persze ismerni kell magukat a módszereket, amiket sajnos sokszor nem, vagy nem kellően tanítanak meg a diákoknak. Most 11 fantasztikus matek trükköt szedtünk össze nektek az internetről, melyek ha nem is megszerettetik majd mindenkivel a matekot, de garantáltan egy kis érdeklődést keltenek majd mindenkiben akik nem kattintottak el rögtön a ,,matek” szó hallatán! 🙂
1.Hogyan váltsunk át Celsius fokról Fahrenheit-re és vissza
2. Hogyan szorozzunk nagy számokat, gyorsan, fejben
Így már mindjárt egyszerűbb még a nagy számokkal való szorzás is!
3. Hogyan szorozzunk bármilyen számot 11-el
Miért nem tanítottak ilyeneket a suliban?!? Sokkal érdekesebbek lettek volna a matekórák!
4. Egy titkos módszer, amivel egy életre megjegyezheted a π (PI) értékét
Ha már minden kötél szakad, ezzel a módszerrel egy életre megjegyezheted a pi első 8 számjegyét… 🙂
5. Hogyan adjuk meg egy egész szám tört részét
Egyszerű és nagyszerű módszer egy egész szám valahányad részének kiszámolására és pontos megadására!
6. Hogyan határozzuk meg, hogy egy véletlenszerű dátum, milyen napra esik pontosan
Ehhez a kissé nehezebb módszerhez szükség lesz ERRE a weboldalra, ahol a különféle számkódokat találjátok.
- Július hónap kódszáma az 5.
- A hónap 20. napjának az értéke 6, mert 20-ban a 7 (egy hét = 7 nap) kétszer van meg, ami ugye 14. Végül 20-ból 14 az pedig 6.
- 2069 értéke 2, mert a szökőév 2068 után 1 év telt el, ami a fenti weboldal segítségével megadja, hogy a 2069-es év értéke 2.
- Ez összesen 13, amiből levonjuk a 7-et, mert ugye 7 napból áll egy hét, és máris megkapjuk a végeredményt, ami a 6, mint szombat, a hét hatodik napja.
- Kissé bonyolult, de aki egyszer átlátja, az egy életre megjegyzi 🙂
7. Törtek összeadása és kivonása a PILLANGÓ módszer segítségével
Egyszerű és zseniális módszer a törtekkel való számolásra, én meg emlékszem rengeteget erőlködtem mire végre összebírtam adni vagy kibírtam vonni ezeket fiatal koromban!
8. Hogyan határozzuk meg a 9 szorzatait
9. Hogyan számoljunk százalékot
Százalékot számolni sokszor nehéz, különösen fejben, viszont ezzel a módszerrel soha többé nem fogunk elveszni a százalékok világában, ugyanis ennek a módszernek a segítségével gyorsan és pontosan határozhatjuk meg bármelyik egész szám X százalékát.
10. Hogyan jegyezzük meg, hogy merre áll a kacsacsőr
11. Hogyan használjunk vonalakat a szorzáshoz
Ez egy régi japán trükk, annak idején a gyerekeket ezzel a módszerrel ismertették meg a ,,szorzás világával”. Egyszerű és hatásos!
Na ugye, hogy nem is olyan bonyolult ez a matematika? 🙂 A tanároknak is csak ajánlani tudjuk, hogy bátran szemezgessenek a trükkök közül, hisz ezekkel a módszerekkel ha nem is egy életre szóló tananyagot lehet átadni a gyermekeknek, de élvezetesebbé és érdekesebbé lehet tenni vele a matek órákat, ha pedig a kis lurkók érdeklődést mutatnak a számok világa iránt, sokkal egyszerűbb lesz velük megértetni és megtanítani ezeket a néha bizony igen keszekusza dolgokat! Osszátok meg, hogy minél többen megismerjék ezeket az egyszerű és érdekes matek trükköket! 🙂