10 gyakori szokás, amely károsíthatja a veséidet
A vesék kulcsfontosságú szerepet játszanak a szervezet egészségének megőrzésében – segítik a vörösvérsejtek termelődését, szabályozzák a vérnyomást, méregtelenítik a belső szerveket, eltávolítják a felesleges vizet és szabályozzák a vérben lévő összes alapvető ásványi anyag szintjét. Ezért nagyon fontos, hogy csökkentsük a vesebetegség kialakulásának kockázatát bizonyos rossz szokások megszüntetésével és jóra való helyettesítésével.
Készítettünk egy listát a leggyakoribb szokásokról, amelyek súlyosan károsíthatják a veséidet.
10. A vizelet visszatartása
A bejegyzés megtekintése az InstagramonUrinary Tract Infection : Causes, Symptoms, Prevention And Treatments For the full blog, follow the link: https://bit.ly/2y7ZdoN #urinarytractinfections #causes #symptoms #prevention #treatments #infection #health #healthinformation #soundhealthsolution
A nem időben ürített húgyhólyag a veseproblémák egyik fő oka. Ha gyakran ellenállsz a vizelés iránti ingernek, a vizelet hosszabb ideig a hólyagban marad, és a baktériumok sokkal gyorsabban szaporodnak. Ez végül súlyos következményekkel járhat, mint a vesebetegségek és az inkontinencia.
9. Állandó ülés
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A rendszeres testmozgás gyakran összefügg a jobb vérnyomással és a normális glükóz metabolizmussal, amelyek mind fontos tényezők a vese egészségi állapotának fenntartásában. A mozgás nélkül, hosszú ideig tartó ülés 30%-kal növelheti a vesebetegség kockázatát.
Ha több mint napi 8 órát töltesz a székedben a munkahelyeden, próbálj meg aktív otthoni életmódot folytatni – legalább hetente 2-3 alkalommal sportolj, és ne hagyja ki a lehetőséget, hogy sétálj a környéken.
8. Túlzott edzés
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A túl hosszú ideig tartó, túl kemény edzés rhabdomyolysis-t okozhat. Ez egy olyan állapot, amikor az izmok megsérülnek, és a holt szálak tartalma közvetlenül a véráramba kerül. Ez súlyos egészségügyi komplikációkhoz vezethet, beleértve a veseelégtelenséget.
Tehát, ha jelentősen megnövelted az edzésedet, és izomfájdalmaid vannak, valamint a vizeleted is sötét színű, azonnal keresd fel a kezelőorvosodat.
7. Fájdalomcsillapítók túlzott használata
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Bár a gyulladáscsökkentő gyógyszerek, például az aszpirin vagy az ibuprofén mérsékelten biztonságosak, a rendszeres túlzott használatuk vesekárosodást, és még teljes veseelégtelenséget is okozhat. Ez azért történhet, mert a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók csökkentik a véráramlást a vesékben és rontják működésüket, különösen akkor, ha már van vesebetegséged.
Tehát, még ha súlyos fájdalomtól is szenvedsz, akkor se felejtsd el, hogy fájdalomcsillapítót csak rövid ideig és a lehető legalacsonyabb dózisban szabad szedni.
6. Nem elegendő vízbevitel
A megfelelő vízbevitel segít a veséknek a vizelet előállítani, amely eltávolítja a nátriumot és a toxinokat a szervezetből. Ha nem iszol rendszeresen elég vizet, az komoly egészségügyi problémákat okozhat, beleértve a fájdalmas veseköveket is.
A legtöbb ember számára napi 1,5-2 liter víz elegendő ahhoz, hogy a vesék egészségesek maradjanak. És ne felejtsük el, hogy más italok nem teszik meg, csak a tiszta víz számít.
Honnan tudhatod, hogy pontosan annyit iszol, amennyire szüksége van? A vizeletnek világos sárga színűnek kell lennie, minden sötétebb szín a vesekárosodás egy lehetséges jele lehet.
5. Alváshiány
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Kiderült, hogy a kielégítő éjszakai pihenés rendkívül fontos, nemcsak az általános jóléted, hanem a veséd egészségi állapota miatt is. Alvó/ébrenléti ciklusaid szabályozzák és összehangolják a veseműködést, és ennek a szervnek a szövetjei csak akkor újulnak meg, ha alszok. Tehát ha nem alszol eleget, megszakítod ezt a folyamatot és az növeli a vesekárosodás kockázatát.
A nem megfelelő alvás érelmeszesedés, az artériák keményedését és eltömődését is okozhatja. Ez az állapot olyan magas vérnyomáshoz vezethet, amely túlterheli a vesét, és idővel veseelégtelenséget okoz.
4. Diétás üdítők fogyasztása
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az egészségügyi szakemberek szerint szoros összefüggés van a diétás üdítő fogyasztás és a vese problémák között. 2009-ben egy tanulmány kimutatta, hogy több mint 3000 olyan nőnek, akik naponta két vagy több diétás üdítőt ittak, jelentősen csökkent a veseműködése. A mesterségesen édesített italokkal ellentétben a cukorral édesítettek nem ugyanolyan hatást fejtenek ki.
3. Sok hús fogyasztása
A túl sok állati fehérje fogyasztása sok savat hoz létre a vérben, ami acidózist okozhat, ami egy olyan állapot, amikor a vesék nem képesek egyensúlyban tartani a szervezet pH-értékét. Idővel ez a rendellenesség súlyos emésztési problémákat és krónikus vesebetegségeket okozhat.
A fehérje javasolt napi bevitele 1-1,6 gramm testtömegkilogrammonként. Tehát, ahelyett, hogy túl sok húst ennél, próbálj több gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani, és iktass be különböző típusú fehérjéket az étrendedbe, például tojást, halat, babot és diót.
2. Túl sok só és cukor fogyasztása
Az élelmiszerekkel elfogyasztott nátrium 95% -át a vesék metabolizálják. Tehát ha túl sok sós terméket eszel, akkor a szerveidnek sokkal keményebben kell dolgozniuk, hogy megszabaduljanak a felesleges nátriumtól. Végül ez a vesék csökkent működését eredményezheti, és a szervezetben lévő víz visszatartásához vezethet, ami viszont megnövelheti a vérnyomásodat.
A túlzott cukorfogyasztás szintén hozzájárulhat a magas vérnyomás kialakulásához, valamint az elhízáshoz és a cukorbetegség kockázatának növeléséhez. Ezek a veseelégtelenség legfőbb okai.
A javasolt sóbevitel napi körülbelül 3,75 gramm (vagy 0,75 teáskanál), a cukor esetében körülbelül 25-38 gramm (vagy 6-9 teáskanál). A vesék egészségének megőrzése érdekében ügyelj az összetevőkre, amikor árucikkeket vásárolsz egy szupermarketben – a feldolgozott és előre csomagolt ételek nátrium- és cukortartalma általában magas.
1. A gyakori fertőzések figyelmen kívül hagyása
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ha olyan általános betegségben szenvedsz, mint a köhögés, a megfázás, az influenza vagy a mandulagyulladás, akkor a szervezeted olyan fehérjéket hoz létre, hogy legyőzze, amelyeket ellenanyagoknak neveznek. Ezek a molekulák általában a vesék szűrő részeiben telepednek le és gyulladást okoznak. Tehát ha a betegség hosszú ideig tart, a veséid súlyosan károsodhatnak.
A vesék védelme érdekében mindig megfelelően kezeld a bakteriális fertőzéseket – ne dolgozz, aludj eleget, és ha szükséges, használj antibiotikumokat.
Vannak ilyen szokásaid? Nehéz lenne megszabadulni tőlük? Oszd meg véleményedet velünk hozzászólásban!