Hogyan éld túl könnyebben a menopauzát
A menopauza olyan dolog, amivel minden nőnek szembe kell néznie. Bekövetkezhet mesterséges, művi úton és természetes módon is. Mindenki számára sok változást és ennek kapcsán sok kihívást is tartogat. Hogy mindezt ki hogyan éli meg, egyénenként változó, de annyi biztos, hogy egyetlen nőt sem hagy érintetlenül.
A menopauza átlagosan 50 év környékén következik be. Ilyenkor a hormonok szabadesésbe kezdenek, ez pedig rengeteg változást idéz elő a testünkben. A tünetek többnyire 1 évig fennállnak és képesek teljesen megkeseríteni a mindennapokat. Ha azok közé tartozol, akik nehezebben viselik ezt az életszakaszt, most segítünk néhány tanáccsal, hogy jobban tudj figyelni tested megváltozott működésére és könnyebben vedd a menopauza által eléd gördített akadályokat!
Töltsd fel az ösztrogén készleteidet!
A testben háromféle ösztrogén van jelen, az ösztron, ösztradiol és ösztriol. Bár az ösztradiol a női test ösztrogén termelésének mindössze 10%-át teszi ki, 80%-ban van szerepe az aktivitásban, főként az idegrendszer és az agyműködés tekintetében. Ez mindhárom közül a “gázpedál”. Az ösztrogén pótlásánál elsősorban erre törekedj!
Vigyél be progeszteront!
A progeszteron a “fékpedál”, ez a nyugtató hormon. Kiegyensúlyozza az ösztrogén hatásait, segíti az alvást, óvja a csontokat és nyugtatja az idegeket. A legjobb, ha étrendkiegészítő vagy gyógyszer útján biztosítod belőle a kellő mennyiséget.
Támogasd a mellékveséket!
Ahogyan idősödünk, a mellékvesék egyre nagyobb részt vállalnak át a hormontermelésből. Menopauza után azon hormonok nagy részét, melyet korábban a petefészkek állítottak elő, a mellékvesék termelik meg. Ám a stressz, a feldolgozott ételek és az egyéb mérgek nagyon károsíthatják működésüket. Hogy ne érjék el határaikat, támogasd a mellékvesék működését!
Fordíts figyelmet a pajzsmirigyre!
A pajzsmirigy szervezetünknek a legfőbb energiaszolgáltatója. A fáradtságot akár az alváshiány, akár a fizikai kimerültség vagy a stressz okozza, a pajzsmirigy feladta, hogy kellő energiát biztosítson. Az egészségtelen életmód, a tápanyagok hiánya ennek a mirigynek a működésére is kihat. Menopauza után a megfelelő energiaszint biztosítása még kiemeltebb feladat, ezért ellenőriztesd a pajzsmirigyedet és gondoskodj a számára szükséges tápanyagok beviteléről.
Kezeld a szárazságot!
A hormontermelés csökkenése a test számos pontján idéz elő szárazságot. Szárazabbá válik a bőr és a nyálkahártyák is. Az ösztrogén tartalmú gyógyszerek szedésével ez némileg helyreállítható, de egyes helyeken jobb, ha a nedvességet helyileg alkalmazható készítményekkel segíted elő.