Mi történik a testével, ha elhagyja a kávéfogyasztást?
Azt mondják, hogy kétféle ember létezik a világon, aki ivott már kávét és aki nem. A kávé általában kicsit javít a személyiségünkön, felélénkít minket. A kávénak rengeteg pozitív tulajdonsága van, amit kevesen ismernek. Legtöbben ezzel indítják a napot. De jól esik délután is inni egyet a kollégákkal. De gondolkoztunk-e már azon, hogy mi történik a testünkkel, ha elhagyjuk a kávét?
1. Váratlan súlyváltozás
A kávé elhagyása nem várt súlyingadozást, esetleg súlygyarapodást idézhet elő. A koffein felgyorsítja az anyagcserét, ezért a test hatékonyabban égeti el a kalóriát. Azonban, ha elhagyjuk a kávét, vagy napi 5 helyett 2-őt iszunk, az nem jár még súlygyarapodással, ugyanis ennyi koffein nem éget el több kalóriát.
2. Megnehezítheti a koncentrációt
A kávéfogyasztást elősegíthető a koncentrációt, mivel dopamint és adrenalint szabadít fel az agyban, ezáltal nő az agyi aktivitás és a vérnyomás. Ezért, ha abbahagyjuk a kávézást, kicsit nehezebb lesz az adott feladatokra koncentrálni, megfelelő türelemmel és akarattal viszont helyrehozható.
3. Remegő kezek
Sok esetben, főleg a kávéfüggők esetében előfordulhat, hogy remegés áll elő, főleg a kézben. De nem kell megijedni, ez köszönhető a renget kávénak.
4. Szoronghatsz
A nagyon kemény kávéfogyasztók esetében figyelték meg, hogy szorongást idézhet elő. Főleg, ha valaki esetleg ilyen 8-9-et iszik meg egy nap.
5. Gyakoribb lesz a fejfájás
Sajnos a koffeinmentesség egyik mellékhatása a fejfájás. Leginkább ez fordul elő, ha letesszük a kávét. Próbáljuk meg túllendülni rajta és kitartani, ez a kellemetlenség csak az első pár napban lesz rossz.
6. Alacsony energiaszint
Mivel a kávé feltölt minket energiával, sokan ezért fogyasztják leginkább. Viszont a rossz hír, hogy ez az energia kb. 5 órán át tart, így sokan 1 csésze kávénál is többet isznak meg. A legtöbb koffeinfüggő, aki lerakja fáradtságról, levertségről panaszkodik.
7. Hogyan kerülhetjük el ezeket a problémákat?
A legérdemesebb és az egyik legcélravezetőbb, ha folyamatosan csökkentjük az adagokat. Ne vegyük el egyből magunktól a kávézás örömét, így a test is könnyebben fog alkalmazkodni.
8. Fontos a hidratálás
Igyunk a kávé helyett vizet, vagy a kávés csésze helyett nevezzünk ki egy teás csészét, szerezzünk be egy finom zöld teát, ami hosszabb távon sokkal kedvezőbb hatásokat idéz elő.
9. A stressz csökkentése
Sokan egy stresszes nap után isznak kávét, igen, ilyen is van. De ha úgy érezzük, hogy egy fárasztóbb napon vagyunk túl, a kávé helyett inkább menjünk el futni.
10. Étrend változtatás
Fontos megemlíteni, ha elhagyjuk a kávét, akkor kicsit az étrenden is kell változtatni. A legjobb, ha sok magas rosttartalmú zöldséget és gyümölcsöt kezdünk el fogyasztani, ugyanis ez ad annyi energiát, mint a koffein. Ha több a rost, így valószínűleg nem kell a székrekedéssel foglalkozni, ami a kávézás egyik negatív hatása.