Így viselkedj, ha megtámad egy kutya! A megfelelő cselekvés megóvhat egy súlyos sérüléstől!
Sajnos előfordul, hogy a kutya nem mindig az ember legjobb barátja és valamilyen okból kifolyólag megtámadja, vagy legalábbis nagyon harciasan viselkedik vele szemben. Ebben az esetben fontos, hogy tisztában legyünk néhány alapszabállyal. Ezeket gyűjtöttük össze az alábbiakban.
1. Ha a kutya még nem támad, de láthatóan ez bármelyik pillanatban bekövetkezhet
A kutya testbeszéde elárulja, hogy nem játszani szeretnie, amikor a fülei lefelé konyulnak, vicsorog és egyfolytában ugat vagy morog. Ebben az esetben a következőket tanácsos tenned:
- Ne próbáld lenyugtatni sem szavakkal, sem kézmozdulatokkal és végképp nem mosolygással. Ez utóbbit ugyanis teljesen máshogy értelmezik a kutyák, mint mi, emberek. Náluk ez nem a kedvesség jele, hanem vicsorgásnak tekintik, ami pedig egyenesen kihívás a harcra.
- Ne nézz a kutya szemébe. Próbáld minél jobban ignorálni a viselkedését és semmiképp se kezdj el hadonászni a kezeiddel. A legjobb, ha lazán zsebreteszed őket.
- Ha vannak arra járók, kérj tőlük segítséget, de lehetőleg minél halkabban, nyugodtabban, nem pedig ordítva.
- Ne próbáld meg sem bottal fenyegetni, sem pedig paprika spray-vel lefújni. Ettől csak még idegesebb lesz.
- Lassan próbálj távolodni tőle, de ne fordíts neki hátat. A legjobb, ha ezt oldalazva teszed úgy, hogy a periférikus látásoddal figyelsz rá.
- Az egyik legfontosabb pedig, hogy soha, de soha ne kezdj el futni, ekkor ugyanis szinte biztos, hogy utánad fog eredni… és hidd el, ő jobb időt fut százon. 🙂
2. Ha elkerülhetetlen a támadás
A kutya sosem támad ok nélkül, legfeljebb csak mi nem tudjuk az indítékát. Leggyakrabban azért támad, mert vagy a kölykeit, vagy pedig a területét szeretné védeni.
Ezeket tanácsos tenned, ha a kutya mégis megtámad:
- Ne kiabálj vagy sikíts, ez ugyanis csak növeli az adrenalint a kutyában.
- Jó, ha van nálad ultrahangos kutyariasztó, amit ilyenkor használhatsz.
- Ha a kutya rohan feléd, próbáld a kabátoddal letakarni a fejét, amint közel ér hozzád, ezzel időt nyerhetsz és felmászhatsz például egy közeli villanyoszlopra olyan magasra, ahol már nem ér el.
- Dobd el a táskádat, vagy ami épp nálad van, ezzel szintén időt nyerhetsz, ugyanis arra fog figyelni. Még jobb, ha a táskád helyett valamilyen ennivalót dobsz neki, hiszen könnyen lehet, hogy nem téged szeretne bántani, hanem csak érzi azt, ami nálad van.
- Ha teheted, kulcsold össze a kezeidet a nyakadon. Ez ugyanis az a testrészed, ahol valószínűleg meg akar majd harapni a kutya, ami nagyon könnyen életveszélyes lehet.
- Ha lehet, hagyd, hogy a kutya a karodat kapja el, ez ugyanis sokkal veszélytelenebb, mintha nyakra támadna. Amennyiben van még annyi időd, tekerj a karodra például egy pulóvert, ami felfogja a harapását.
- Használd a testsúlyod, ha lehetséges: a könyököddel vagy a térdeiddel nyomd le a kutyát a földre és tartsd ott, amíg nem érkezik segítség.
3. Ha megharapott a kutya
Ha kutyatámadás áldozatául esel, valószínűleg elkerülhetetlen, hogy megharapjon a kutya. A kérdés csak az, hogy hol. Törekedni kell arra, hogy ez ne legyen életveszélyes.
Az alábbiakat tedd, ha már túl vagy a támadáson:
- Ha van nálad valamilyen sebfertőtlenítő, esetleg alkohol, öntsd le vele a sebet.
- Fontos, hogy a lehető leggyorsabban kórházba menj, ahol ellátnak, illetve megvizsgálják, hogy kaptál-e valamilyen komolyabb fertőzést.
Természetesen az a lehető legjobb, ha már messziről elkerüljük az olyan utcákat, ahol látjuk – vagy tudjuk -, hogy kutyák kóborolnak.