10 pszichológiai trükk állásinterjúra, hogy a fejvadászok érted harcoljanak
A képesség, hogy megfelelően előadd magad, fontos tulajdonság, főleg egy állásinterjú során. Az interjúztatók ugyanis nemcsak azt nézik, hogy mennyire értesz a szakmádhoz és mennyi tapasztalatod van benne, de a magabiztosságodat, a beszédedet és sok más dolgot is megfigyelnek. Van néhány pszichológiai technika, ami segíthet megszerezni álmaid állását.
A következő tippekkel igazán felkeltheted a fejvadászok érdeklődését.
1. Hétfőre és péntekre ne beszélj meg állásinterjút
A pszichológusok és a tapasztalt fejvadászok megtalálták a tökéletes időpontot az állásinterjúhoz: kedden 10-15 óra között. Ezen a napon és ebben az időpontban a legnagyobb az esélyed arra, hogy jó benyomást tégy. A hétfő mindenki számára nehéz nap, és ez alól a HR-esek sem kivételek. Pénteken pedig már mindenkinek a hétvégén jár az esze. A hét közepén azonban jó formában vagy, főleg, ha nem kora reggelre beszéled meg a találkozót.
2. Pucér lábakkal tönkreteheted az első benyomást
A ruhád színe is nagyban befolyásolja a rólad alkotott képet. Ha kék vagy barna kosztümben, illetve öltönyben jelensz meg, máris komolyan fognak venni. Az egyetlen szín, ami automatikusan elriasztja tőled a munkáltatót, az a narancssárga. De nemcsak a szín számít.
Ne feledkezz meg a harisnyáról sem! Kutatások kimutatták, hogy még egy ilyen apróságnak is óriási jelentősége van. A meztelen lábbal, harisnya nélkül megjelenő nőket ugyanis túl könnyelműnek, komolytalannak gondolják.
A cipő sarkának magasságát is mérlegeld! Pszichésen a magas emberek vezetők és a professzionális szakemberek benyomását keltik. Az átlagos fizetésük is magasabb, mint az alacsonyabbaknak.
3. Egy apró trükk az öltözékeden, amivel azonnal megtetszel mindenkinek
A pszichológiában van egy olyan kifejezés, hogy pozitív megerősítés, amit a saját javadra fordíthatsz.
A megerősítés sokféle lehet (pl. pénz vagy dicséret), de ha állást keresel, a hasonlóság kiemelésére is hangsúlyt kell fektetned. Még a legszigorúbb munkáltató is jobban bízik abban a jelöltben, akivel valami hasonlóságot vél felfedezni, például öltözködés, hobbi, zene vagy könyvek tekintetében. Még akkor is, ha egyébként nem te lennél a tökéletes jelölt az állásra, a hasonlóság miatt akár nyerhetsz is.
4. Bizonyos szavakat sose használj
Egyes szavak olyanok a munkáltatók számára, mint bikának a vörös posztó. Pszichológusok készítettek egy tanulmányt, mely szerint az olyan szavak, mint a “szeretem, kedvelem”, valamint a habozás jelentősen csökkentik a jelölt esélyét az állásra.
Ez azonban csak akkor érvényes, ha az interjúztatód 30-40 év körüli. Az ennél fiatalabbak nem ennyire szigorúak a szóhasználatot illetően.
5. Egy mosoly is tönkreteheti a rólad alkotott képet, még akkor is, ha egyébként profi vagy a szakmádban
A fejvadászok nem szeretik azokat az embereket, akik széles szájjal mosolyognak. Ez tisztán pszichológia. Aki túl gyakran mosolyog, azt kevésbé veszik komolyan.
Az egyetlen eset, mikor megengedhető a mosolygás az állásinterjún, ha eleve emberekkel kell majd foglalkoznod, például eladóként. Más területeken a fejvadászok inkább a komolyabb ábrázatot részesítik előnyben.
6. Egy ügyes trükk, mikor az önéletrajzoddal kapcsolatos kérdésekre kell válaszolnod
A nagy cégeknél a fejvadászoknak rengeteg állásinterjút kell csinálniuk és mindegyik ugyanolyan. A jelöltek válaszolnak a kérdésekre, az interjú simán megy, végül pedig mindegyik jelölt pontosan ugyanolyan az interjúztató szemében. De van egy titok!
Törd meg a monotonitást ezzel a mondattal: “Hadd mondjak valamit, ami nincs benne az önéletrajzomban.” Ezzel máris felkelted az interjúztató valódi érdeklődését és a többiektől teljesen eltérő fényben fogsz tündökölni.
7. Egy különleges beszédtechnika előnyhöz juttathat
Mindenki szereti, mikor figyelmesen hallgatják a mondanivalóját. Ez alól az interjúztatók sem kivételek. Pszichológusok javasolják a reflektív hallgatás technikájának alkalmazását. Ez egy kommunikációs stratégia, mely 3 lépésből áll: ismételni, egyetérteni, hozzátenni. Nemcsak hallgatnod és bólogatnod kell, de tudatnod kell azt is, hogy megértetted az elhangzottakat. Figyeld a következő példát:
Interjúztató: “Olyan embert keresünk, aki hajlandó hétfőtől péntekig napi 8 órát dolgozni az irodában, és időnként, ha szükséges, hétvégén is. A túlóráért extra fizetés jár.”
Jelölt: “Más szóval, rendes munkahetem lenne néha túlórával (ismétlés). Ez a mi szakmánkban teljesen normális (egyetértés). Ugyanakkor, tudom úgy optimalizálni a munkát, hogy senkinek ne kelljen hétvégén dolgoznia (hozzátétel).”
Ezzel a stratégiával az alkudozás igazi mesterévé válhatsz. Akivel egyszer már egyetértettél, nem fog tudni nemet mondani neked.
8. A fotód az önéletrajzodon legyen kissé provokatív
Azok a nők, akiknek látszik a dekoltázsuk az önéletrajzukhoz mellékelt fotón, 19-szer nagyobb gyakorisággal nyerik el az állást. Természetesen, ne tégy ki mindent a kirakatba, de tény, hogy ha a fejvadászoknak választaniuk kell egy nyakig begombolt ruhában lévő és egy dekoltázsát mutató nő képe között, valószínűleg az utóbbit fogják választani. A szakma pedig itt egyáltalán nem számít. Éppen úgy igaz ez egy eladóra, mint egy könyvelőre.
9. Van az arcnak egy olyan része, ami jobban vonzza a figyelmet
Egy jelöltnél mindennek tökéletesnek kell lennie. De van az arcon egy háromszög alakú terület, amire a többinél jobban figyelünk. Ez a szemek, az orr és az ajkak alkotta háromszög. A nyugodt arcizmok és egy kis smink nem fogják elvonni az interjúztató figyelmét, míg a homlok ráncolása vagy a túl sok smink nem engedi, hogy az összes fontos információt megjegyezze rólad.
10. Az is befolyásolja az esélyeidet, hogy mit csinálsz, míg vársz az interjúra
Egy állásinterjúnál minden apróság számít. Már akkor is megfigyelnek, mikor csak vársz arra, hogy az interjú elkezdődjön. A fejvadászok nem javasolják, hogy eközben kávézz vagy telefonálj, hiszen nem tudhatod, mikor szólítanak.
Sokkal jobb, ha nyugodtan vársz és közben a jobb kezedet szabadon hagyod, hogy bármikor tudd viszonozni a megjelenő interjúztató kézfogását. Esetleg válthatsz pár szót a titkárnővel vagy olvashatsz magazinokat, míg várakozol.