15 emberi testrész, ami el fog tűnni a jövőben
Charles Darwin „Az ember származása” című könyvének első fejezetében egy tucat olyan testrészt ír le a következőképpen: „felesleges vagy majdnem felesleges.” Darwin katalogizálása messze nem volt teljes, testünk tele van olyan részekkel, melyekre valójában nincs is szükségünk.
Lássunk néhányat közülük:
1. Testszőrzet
A szemöldökünk segít megóvni a szemünket az izzadságunktól, míg a férfiaknál a szakáll fontos szerepet játszik a másik nemben keltett vonzódásban. A többi testszőrzet azonban látszólag semmi fontos funkcióval nem bír.
2. Orrmelléküregek
Senki sem tudja, mi a céljuk ezeknek a nyálkahártyás üregeknek, azon kívül, hogy talán könnyebb a fejünk tőlük.
3. Külső fül izmok
Néhány állat, mint például a nyulak és a kutyák, ezeknek az izmoknak köszönhetően tudja mozgatni egymástól függetlenül a füleit. Nekünk is vannak ilyen izmaink, s ezért tudja néhány ember ide-oda mozgatni a fülét, ám igazából semmilyen különösebb célt nem szolgálnak.
4. Bölcsességfogak
Az ősemberek növényeket rágtak, hogy elég kalóriát szerezzenek a túléléshez, ám manapság a népesség mindössze 5%-a használja ezeket az egészséges, mégis abszolút felesleges fogakat. Reméljük, ez lesz a listáról az első, ami eltűnik a jövőben… gondolj csak bele, kevesebb fogászati számla!
5. Nyaki borda
A nyaki bordák valószínűleg a hüllők korából maradt fenn, s manapság mindössze a népesség 1%-nál fellelhető. Néhányuknak csak a bal vagy jobb oldalukon található ilyen borda, míg vannak, akiknek mindkét oldali nyaki bordája megvan, melyek gyakran idegi- és artériás problémákhoz vezet.
6. Tenyérizom
Ez a hosszú, vékony izom a könyöködtől egészen a csuklódig húzódik, s az emberek 11%-nak nincs is tenyérizma. Egykor az ősembereknek a fákon lógáshoz és mászáshoz volt szükségük erre az izomra. Biztosan te is jobban értékelnéd, ha jártas lennél a harcművészetekben vagy a szilamászásban.
7. Férfi mellbimbók
A férfiaknak és a nőknek egyaránt vannak mellbimbói, mivel a magzat fejlődésének első szakaszában, a még meg nem született kisbabáknak nincsen nemük. Ezért a mellbimbók mind a férfiaknál, mind a nőknél kialakulnak. A férfiak általában nem termelnek elég prolaktin hormont, ami a tejképződést stimulálja, így nem tudnak szoptatni.
8. Szőremelő izom
Ezeknek az apró izmoknak köszönhetően tudják az állatok felállítani a szőrüket, azért, hogy védjék magukat, vagy megfélemlítsék a támadójukat. Az emberek szintén megőrizték ezen képességüket (lásd a libabőrözést), ám egyértelmű, hogy közel sem annyira szőrösek, mint az állatok.
9. Féregnyúlvány
Ez a vékony, izmos bélszakasz a hatalmas vastagbélhez csatlakozva, a cellulózemésztést szolgálta abban az időben, amikor az emberek étrendjében több volt a növényi anyag, mint az állati fehérje.
10. A 13. borda
A legközelebbi rokonainknak, a csimpánzoknak és a gorilláknak van egy 13. bordájuk is. Legtöbbünknek tizenkettő van, ám a felnőttek 8%-nak van egy extra bordája.
11. Lábujjak
A tudósok szerint az emberek korábban a lábfejük középvonalán sétáltak és egyensúlyoztak, ám mára fokozatosan áthelyeztük az egyensúlyunkat a nagy lábujjunk oldalára. A tanulmányok továbbá azt is kimutatták, hogy az egyensúlyunk központja ma is inkább a lábfejünk közepére korlátozódik. Eszerint az emberek korábban a lábujjuknak köszönhetően tudtak egyensúlyozni, de ma már nincs akkora szükségük rá. Ha ez folytatódik, a jövőben egyáltalán nem lesz szükségünk a lábujjainkra.
12. Farkcsont
Számunkra csak a farkcsont maradt fenn abból, amit a legtöbb emlős a mai napig az egyensúlyozáshoz és a kommunikációhoz használ.
13. A harmadik szemhéj
A madarak és az emlősök őseinek a szemén volt egy hártya, ami megtisztította a hulladékoktól. Az embereknél csak egy kis védőterület maradt fenn a szemük belső sarkában.
14. Darwin-pont
Az emberi fülek tetején található, apró, gyűrődött pontot nevezzük Darwin-pontnak. Ez a kis terület egy nagyobb részből maradhatott fenn, amit korábban arra használtak, hogy könnyebben koncentrálhassanak a távoli hangokra is.
15. Kulcscsont alatti izom
A váll alatt, az első bordától a kulcscsontig húzódó, kis izom hasznos lehetne az emberek számára, ha még mindig négykézláb mászkálnának. Néhányunknak egy van, másoknak egy sincs, s vannak, akiknek kettő.