Hogyan azonosítsd és kezeld a rovarcsípéseket
A medence mellett, a hegyi ösvényen, a kertedben, de még az ágyadban is – mindenhol ott rejtőznek arra várva, hogy lecsapjanak rád. Sokszor nem tudjuk pontosan, hogy milyen rovar csípett meg minket, csak egy piros duzzanatot látunk a bőrünkön, ami viszket vagy fáj. Ezek a csípések többnyire ártalmatlannak tűnnek, mégis jobb beazonosítani, hogy milyen rovartól származnak.
8. Pókcsípés
Hogyan néz ki:
A legtöbb pók csípése veszélytelen, és csak egy apró, piros nyomot hagy a bőrön. De néhány pók csípése halálos lehet. Például, a 2 apró lyuk a bőrön a fekete özvegy harapása, míg a piros duzzanat egy kis fehér hólyaggal, ami egy véraláfutásra emlékeztet, valószínűleg a barna remetepóktól származik.
Hogyan kezeld:
- Ha ártalmatlan pók csípett meg, csak mosd le a csípést szappannal és vízzel, majd tégy rá hideg borogatást. Polcold fel azt a karodat vagy lábadat, amelyiken a csípés van, és kend be antibiotikus kenőccsel.
- Ha mérges póktól származik a csípés, emeld a magasba azt a testrészedet, ahol a pók megcsípett, hogy megelőzd a méreg terjedését. Ezután szorosan kötözd be az érintett területet, hogy a méreg még kevésbé tudjon terjedni. Ezt követően hívd a mentőket, vagy menj be a legközelebbi kórházba!
7. Szúnyogcsípés
Hogyan néz ki:
Mindenki tudja, milyen egy szúnyogcsípés: púpos, kemény, piros és nagyon viszket. Néhány perccel azután megjelenik, hogy a szúnyog beléd kóstolt.
Hogyan kezeld:
- Próbáld meg nem vakargatni, mert attól a csípés elfertőződhet.
- Mosd le szappannal és vízzel, majd tégy rá hideg borogatást.
- Bekenheted szódabikarbóna és víz keverékével, aloe verával, mézzel, vagy locsolhatod hideg vízzel, hogy enyhítsd a viszketést.
Figyelem: Amennyiben felszökik a lázad, elkezd fájni a fejed, hidegrázásod lesz vagy furcsa kiütések jelennek meg rajtad, jobb, ha felkeresed az orvost!
6. Kullancscsípés
Hogyan néz ki:
A kullancs csípését általában könnyű felismerni, főleg azért, mert maga a kullancs akár 10 napig is kapaszkodhat beléd. Ha már leesett, a csípés helyén egy piros kört fogsz látni, ami többnyire nem fájdalmas. A kullancs a test melegebb pontjait keresi, mint a lágyék vagy a hónalj.
Hogyan kezeld:
- Ha a kullancs még benned van, az első feladat, hogy el kell távolítanod. Egy erre a célra megfelelő csipesz segítségével fogd meg a lehető legközelebb a bőrödhöz. Majd egyenesen felfelé húzd ki a bőrödből
- Ha a kullancs már nincs benned, alkohollal vagy szappanos vízzel tisztítsd meg a bőrödet.
- A kullancsot tedd alkoholba, hogy biztosan elpusztuljon, majd helyezd egy lezárt tégelybe.
Figyelem: Egyes fekete lábú kullancsok Lyme-kórral fertőzhetnek meg. Ennek első jele egy céltábla formájú kiütés, ami a csípést követő 1 hónapon belül válik láthatóvá. De felléphet láz, fáradtság, fejfájás, izom- és ízületi fájdalom, szabálytalan szívritmus is. Ha ezek közül bármelyiket tapasztalod, fordulj orvoshoz!
5. Hangyacsípés
Hogyan néz ki:
A hangyák közül a legsúlyosabb csípése a vörös tűzhangyának van. A kicsi piros pötty végül forró, égető érzést okoz a bőrön. 1-2 nappal a csípés után apró fehér kelések jelennek meg a csípés helyén. Ezek viszketnek, fájnak is kicsit, idővel pedig hegeket hagyhatnak maguk után.
Hogyan kezeld:
- Szappanos vízzel mosd le a bőrödet, majd tégy rá kötést. A fájdalmat jéggel tudod csillapítani.
- A legtöbb esetben a vörös tűzhangya csípése nem igényel különösebb kezelést. Néhány nap alatt elmúlik, de 1 héten belül mindenképp meg kell szűnnie.
- Hideg borogatással, fájdalomcsillapítóval, antihisztaminnal csökkentheted a csípés okozta kellemetlen érzést.
Figyelem: Ha azt veszed észre, hogy a csípés egyre duzzadtabb és egyre nagyobb kiterjedésű lesz az első 2 nap során, akkor másodlagos fertőzésről lehet szó. A nehézlégzés, a duzzadt torok és a szédülés szintén arra utaló jelek, hogy ideje orvoshoz fordulni.
4. Bolhacsípés
Hogyan néz ki:
Általában 3-4 csípés jelentkezik egyszerre a test alsó részein, a lábon, a boka, a lábfej környékén. Ezek a csípések nagyon aprók, de fájdalmasak és iszonyúan viszketnek.
Hogyan kezeld:
- Használj fertőzés elleni krémet, hogy megakadályozd, hogy a vakarás miatt elfertőződjön a csípés.
- Jéggel vagy hideg vízzel csökkentsd a duzzanatot.
- Krémmel vagy testápolóval csillapítsd a viszketést. Ha ez nem segítene, próbálj meg szájon át antihisztamint alkalmazni.
Figyelem: Ha hányingert, nehézlégzést, az ajkaid vagy az arcod dagadását vagy mellkasi fájdalmat tapasztalsz, azonnal menj orvoshoz!
3. Ágyi poloska csípés
Hogyan néz ki:
A csípését könnyen felismerheted, ha egymás közelében több apró, piros duzzanatot találsz, melyek egyenes vonalat, egy csoportot vagy más mintázatot alkotnak. Általában a felsőtesten láthatók, a nyakon, a karon, a vállon. Mindegyiknek a közepén található egy sötétebb pötty.
Hogyan kezeld:
- Hogy csökkentsd a fertőzés kockázatát, szappanos vízzel mosd le a bőröd, és ne vakard.
- A viszketés és a duzzanat ellen tégy egy hideg vizes ruhát a bőrödre.
- Használhatsz viszketés elleni krémet vagy balzsamot is.
- A zabpelyhes fürdő szintén jó módszer a bőröd nyugtatására.
2. Méhcsípés
Hogyan néz ki:
A csípést követően a bőr rögtön piros és duzzadt lesz, a közepén pedig tisztán kivehető a fullánk. Kicsit később égő érzést, éles fájdalmat és erős viszketést tapasztalhatsz.
Hogyan kezeld:
- Távolítsd el a fullánkot amilyen hamar csak tudod. Ehhez használj egy tompa végű tárgyat, pl. egy bankkártyát vagy a körmeidet. Minél tovább marad a fullánk a bőrödben, annál több méreg jut belőle a szervezetedbe, és annál fájdalmasabb lesz a csípés.
- Szappanos vízzel mosd le, hogy elkerüld a fertőzést.
- Hideg borogatással csökkentheted a méreg felszívódásának mértékét.
- Polcold fel az érintett területet, hogy csökkentsd a duzzanatot.
Figyelem: Ha bedagad a nyelved vagy az ajkad, ha nemcsak a csípésnél, de máshol is viszketni kezdesz, légszomjad lesz és csalánkiütést látsz a testeden vagy szédülsz, azonnal hívd a mentőket!
1. Darázscsípés
Hogyan néz ki:
Csípés után ugyanazt tapasztalod, mint mikor a méh csíp meg. A bőröd piros és duzzadt lesz, fájni és égni fog. A kivétel csupán annyi, hogy a darázs fullánkja nem marad a bőrödben, hiszen a darázs többször is meg tud csípni.
Hogyan kezeld:
- Miután megcsípett egy darázs, a legfontosabb, hogy a további csípéseket megelőzd, ezért próbáld meg távol tartani magadtól a rovart.
- Szappanos hideg vízzel mosd le a bőrödet.
- A legjobban almaecettel csillapíthatod a fájdalmat és a duzzanatot.
Figyelem: Légzési nehézség, szédülés, az arc és a száj megdagadása súlyos allergiás reakciónak a jelei, melyek azonnali orvosi ellátást igényelnek.