12 súlyos hiba, amivel megrövidítheted kedvenced életét

Akinek van háziállata, a lehető legjobban szeretne gondoskodni róla. Gyakran mégis elkövetünk hibákat, mert nem vagyunk elég tájékozottak. A nem megfelelő gondoskodásnak pedig végzetes következményei lehetnek, például betegségek és sok stressz mind az állatnak, mind a gazdájának.

Most megtudhatod, melyek azok a hibák, amiket a gazdik tudtukon kívül a leggyakrabban elkövetnek a kedvenceik ellen.

1. Egyszerre eteted a macskát száraz táppal és hússal

Mikor a cicád hozzád kerül, el kell döntened, hogy mivel fogod etetni. Választanod kell a száraz táp és a természetes táplálék között. Ha mindkettőt adod neki, az nagyon káros lehet a macska emésztőrendszerére. Természetes táplálék esetén egyeztess az állatorvossal, aki összeállít neked egy listát azokról az élelmiszerekről, amiket kockázat nélkül adhatsz cicádnak. Naponta egyszer pedig ne felejtsd el cserélni a vizét! Nagyon fontos, hogy a macska megfelelően hidratált legyen.

Ha jobban kedveled a száraz tápot vagy a konzerv eledelt, olvasd végig az összetevőket, mielőtt egy bizonyos típus mellet döntesz. A legjobb, ha nem tartalmaznak ízesítőt, kukoricát és GMO-t. Figyeld a hús és az egyéb összetevők arányát is.

Ha természetes táplálékot szeretnél adni a cicának, a következőkből válogathatsz:

  • alacsony zsírtartalmú vagy zsírmentes tejtermékek (tejföl, túró, joghurt);
  • nyers vagy főtt hús (marha, bárány, csirke, pulyka, nyúl);
  • máj, szív, gyomor;
  • tengeri hal főve, szálka nélkül legfeljebb heti 1-2 alkalommal;
  • főtt és friss tojássárgája (tyúktojásból 1, fürjtojásból 3) hetente 1 alkalommal.

Ezeket ne add a macskának:

  • zsíros hús (sertés, birka), mert ez károsíthatja a máját;
  • zsíros vagy folyami halak, mert ezek parazitákkal fertőzhetik meg a macskát;
  • házikoszt, mert ez lehet füstölt, fűszeres, savas, olajos;
  • alkohol;
  • édesség;
  • só;
  • hagyma.

2. Évente egyszer sem viszed el állatorvoshoz

A rendszeres állatorvosi ellenőrzést ne hagyd ki, mert ez az egyetlen módja, hogy elkerülj bizonyos betegségeket vagy idejében felfedezd őket. A macskáknak oltást is kell kapniuk a leggyakoribb fertőzések ellen, ezzel őt és magadat is biztonságban tudhatod. Mikor először jársz az állatorvosnál, nyilvántartásba veszik a macskát, megkapja az azonosítóját.

3. Nyitott ablak mellett hagyod egyedül a lakásban

Sok macska az ösztöneit követve kiugrik az ablakon, hogy megpróbáljon elkapni egy madarat. Csak kevés ér földet sérülés nélkül. A legtöbb macska eltöri a lábát, a gerincét, és sok el is pusztul. Hogy ezt elkerüld, soha ne hagyd nyitva az ablakot.

4. Sajnálatból nem végezteted el az ivartalanítását

Sok gazdi sajnálatból nem gondoskodik a macska ivartalanításáról. Aggódnak, hogy hogyan érinti ez később az egészségét és a közérzetét. Valójában ez a műtét teljesen ártalmatlan és altatásban végzik. Az ivartalanításnak pedig semmilyen káros hatása nincs az állat egészségére, utána hosszú és boldog életet élhet. Az egyetlen dolog, amire figyelned kell, az az elhízás, mert az ivartalanított macskák hajlamosak a lustaságra, és hamar túlsúlyt szednek fel. Ezért tudatosan etesd a műtét után. Az ivartalanítással ráadásul elkerülheted a nem kívánt terhességet, az örökös nyávogást és a lakásban a bútorok levizelését.

5. Nem fésülöd a bundáját és nem tisztítod a fogait

Évente egyszer ellenőriztetni kell a macska fogait, főleg akkor, ha rossz a lehelete. Vannak speciális fogkefék macskák számára, ezeket bármelyik szaküzletben megvásárolhatod.

Pontosan tudnod kell, hogy a macskád bundáját hogyan kell ápolni, ez ugyanis fajtától függ. A szőr nélküli cicákat gyakran kell fürdetni, a rövid szőrű fajták minimális gondoskodást igényelnek, míg a hosszú szőrűeket gyakran kell fésülni. Ha nem megfelelően ápolod a bundáját, az könnyen elvesztheti fényét, és bőrbetegség is kialakulhat. Legalább félévente kell fürdetni a macskát élősködők elleni samponnal.

6. Az asztalról eteted a kutyát

Minden állatorvos egyetért abban, hogy az asztalról etetni a kutyát nem jó ötlet. Az emberek és a kutyák gyomra és nyelőcsöve teljesen más, ahogyan a gyomorsavuk is. A kutyák emésztőrendszere egyszerűen nem tudja kezelni azon táplálékok többségét, melyeket mi fogyasztunk. Jobb, ha nem azzal fejezed ki a szeretetedet a kutyád felé, hogy házikosztot adsz neki, hanem azzal, hogy odafigyelsz az étrendjére!

A kutya étrendje akkor ideális, ha tartalmaz olyan táplálékot, ami nem igényel hőkezelést. Pl. tejterméket, nyers húst, szívet, vesét. A zöldségek és a nem édes gyümölcsök is megengedettek.

7. Először a kutya fejét mosod meg, a fogmosást pedig kihagyod

A kutya fürdetése fontos mind a higiénia, mind a betegségek megelőzése szempontjából. Nem kell túl gyakran fürdetni, elég akkor, ha pl. nagyon piszkos. A fejét mindig utoljára mosd meg, mert ha nedves lesz a fejükön a bundájuk, fázni és reszketni kezdenek.

Ne feledkezz meg a fogairól sem! Mikor legközelebb állatorvoshoz mentek, kérd meg, hogy ellenőrizze a fogak állapotát. Vehetsz speciális fogkefét és fogkrémet, hogy otthon rendszeresen tudd ápolni kedvenced fogait.

8. Nem adsz a kutyádnak elég szeretetet és figyelmet

A kutyák a független személyiségű macskákkal ellentétben társas lények. Sóvárognak a veled és más állatokkal való kommunikációért. Akárcsak nekünk, a kutyáknak is szükségük van a társadalmi beilleszkedésre, hogy megfelelően fejlődjön a jellemük. Máskülönben a kutya szorongóvá, félőssé, agresszívvá, engedetlenné válik. A kommunikáció és a sok együtt töltött idő segíti a kutya pszichés, érzelmi és szociális fejlődését.

9. Nem ellenőrzöd a nyakörvét séta előtt

A fő szabály, hogy a kutyádnak kényelmesen kell éreznie magát. Ennek megfelelően úgy tedd rá a nyakörvet, hogy becsatolt állapotban még két ujjadat be tudd csúsztatni alá. Ezt a szabályt kivétel nélkül minden alkalommal kövesd, mert a túl szoros nyakörv nemcsak sérülést okozhat a kutyának, de nagyon rossz érzést is. Ennél tágabbra viszont ne hagyd, mert séta közben könnyen kibújhat belőle. Az ellenőrzést minden alkalommal végezd el, csak így lehetsz benne biztos, hogy a nyakörv igazodik a fejlődő, növekvő kutya méreteihez.

10. Hosszú időn át bezárva hagyod a lakásban

Fajtától és kortól függetlenül minden kutyának sok szabadban töltött időre van szüksége. Kell nekik a mozgás, a találkozás más kutyákkal, fel kell fedezniük a világot. Ha nem tudsz kellő időt fordítani arra, hogy foglalkozz vele, a maga módján fog reagálni. Ha unatkozik és nincs hogyan levezetni az energiáit, szétrághatja a bútorokat, lerombolhatja a lakást. A fizikai aktivitás és a fegyelmezés létfontosságú szükségletek a kutya számára. Figyeld meg, hogy a legközelebbi hosszú séta után a kutyusod egyből el fog aludni!

Törpepapagáj

A leggyakoribb hibák, melyeket a gazdik elkövetnek a törpepapagájjal a következők:

  • Folyamatosan a kalitkában tartják. Elegendő időt és biztonságos helyet kell biztosítanod neki a repüléshez, különben elpusztulhat. Mozgásra és játékra is szükségük van.
  • Csak magvakkal etetik. A vadon élő törpepapagájok nem kizárólag magokkal táplálkoznak. Szükségük van friss gyümölcsökre, zöldségekre, petrezselyemre, de még gallyakra is. Ettől az étrendtől egészségesek lesznek, és jobb lesz a kedélyállapotuk is.
  • Nem adnak neki homokot vagy krétát. Csak kevesen tudják, hogy a törpepapagájoknak nincs gyomorsavuk, ami segítené nekik megemészteni az ételt. Ezért van szükségük homokra. A kréta pedig kiváló kalcium forrás számukra.
  • Nem adnak neki kellő figyelmet. A gazdik többnyire csak az első néhány hétben beszélgetnek és játszanak a törpepapagájokkal. Utána megfeledkeznek róluk. De ez a madár társas lény, legalább napi 30 perc kommunikációra és játékra van szüksége.
  • Magukra haragítják. Ha egy törpepapagáj agresszív lesz, annak megvan az oka. Lehet, hogy beteg, de lehet, hogy csak nem kap kellő figyelmet. A figyelemhiány nagyon tudja bántani őket.
  • Állatorvos nélkül kezelik. Amint tüneteket észlelsz a papagájon, azonnal vidd orvoshoz! Ott megkapod a pontos diagnózist és a megfelelő gyógyszereket. Ha önállóan kezeled a papagájt, könnyen elpusztulhat.
  • A kezükkel fogják meg. A madaraknak hatalmas stressz, ha így fogják meg őket. Az ujjaidon vagy a tenyeredben tartsd a papagájt.
  • Párás helyiségben (fürdőben, konyhában) tartják a kalitkát. Olyan szobába se tedd őket, ahova csak ritkán mész be.

Tengerimalac

Ha tengerimalacot tartasz, a következőkre figyelj:

  • Nagyon fontos tudnod, mielőtt tengerimalacot veszel, elegendő helyre van szüksége. A legjobb számára egy mély ketrec.
  • A karmaikat és a bundájukat is gondozni kell. Mikor vedlik, nyírd le a bundáját, mikor melege van, akár le is borotválhatod, hogy a bőre lélegezni tudjon. A rövid szőrű tengerimalacot egyszer egy héten megfürdetheted, a hosszú szőrűt akár 3 naponta is. Az állatorvosok azt javasolják, hogy a karmaikat félévente vágd le.
  • Sajnos a tengerimalacok gyakran lesznek betegek és pusztulnak el a nem megfelelő étrend miatt. A táplálékuk 60%-a széna, 20%-a mag, 20%-a friss fű, zöldség, gyümölcs kell legyen. Ha a tengerimalacod kicsi, naponta 2-szer etesd, ha nagy, akkor 3-szor. C-vitaminos vizet adj neki. Ha nincs elegendő hely számára a mozgáshoz, annak az emésztőrendszere látja kárát.