10 gyakori szokás, ami károsíthatja a veséd
A vesének nagyon fontos szerepe van egészségünkben. Segíti a vörösvérsejtek termelődését, szabályozza a vérnyomást, méregteleníti a belső szerveket, eltávolítják a felesleges vizet, szabályozza a vérben lévő ásványi anyagok mennyiségét. Ezért fontos csökkenteni a vesebetegségek kockázatát azzal, hogy bizonyos rossz szokásainkkal felhagyunk.
Összegyűjtöttük, melyek azok a leggyakoribb szokások, melyekkel károsíthatod a veséidet.
10. Visszatartod a vizeletet
Ha nem üríted ki a húgyhólyagodat időben, könnyen kialakulhatnak veseproblémák. Ha gyakran visszatartod a pisilést, a vizelet a hólyagban marad, a baktériumok pedig gyorsan elkezdenek benne szaporodni. Ez akár olyan komoly következményekhez is vezethet, mint a húgyúti fertőzések vagy az inkontinencia.
9. Túl sokat ülsz
A rendszeres testmozgás javítja a vérnyomást és a glükóz anyagcserét. Mindkettő fontos a vesék egészsége szempontjából. Ha túl sokáig ülsz mozgás nélkül, 30%-kal növeled a vesebetegség kialakulásának esélyét.
Ha több mint 8 órát töltesz egyhuzamban a székben, legalább hazaérve próbálj meg aktívabb üzemmódra kapcsolni. Hetente 2-3 alkalommal mozogj és esténként sétálj.
8. Túledzed magad
Ha túl sokáig túl sokat edzel, rhabdomyolysis alakulhat ki, mikor az izmaid megsérülnek, és az elhalt rostok a véráramba kerülnek. Ez akár veseelégtelenséget is okozhat.
Ha az elmúlt időben sokkal intenzívebb edzésre váltottál, és izomfájdalmat tapasztalsz, a vizeleted pedig sötét színű lett, mielőbb fordulj orvosra!
7. Túl sok fájdalomcsillapítót szedsz
Bár a gyulladáscsökkentő gyógyszerek, mint az aszpirin vagy az ibuprofen módjával szedve biztonságosak, ha rendszeresen túl sokat szedsz belőlük, károsíthatod vagy akár teljesen le is állíthatod a vesék működését. Ennek oka, hogy a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók csökkentik a vesébe jutó vér áramlását, ezzel rontják a működését, különösen már fennálló vesebetegség esetén.
Ha komoly fájdalmad van, akkor se feledkezz meg arról, hogy a fájdalomcsillapítók csak rövid ideig alkalmazhatók, mégpedig a lehető legalacsonyabb dózisban.
6. Nem iszol elég vizet
Ha hidratált vagy, segítesz a veséknek a vizelet kiválasztásában, mellyel a nátriumot és a méreganyagokat is kiválasztják a szervezetből. Ha hosszútávon nem iszol elég vizet, az komoly egészségi problémát okozhat, pl. vesekövet is.
A legtöbb embernek napi 1,5-2 liter víz elegendő ahhoz, hogy a veséi egészségét megőrizze. Azt se felejtsd el, hogy semmilyen más ital nem számít bele ebbe a mennyiségbe, kizárólag a víz!
Honnan tudhatod, hogy elég vizet iszol? A vizeletednek világos sárga színűnek kell lennie. Ha bármilyen sötétebb árnyalatot veszel észre, az már veseproblémát jelezhet.
5. Keveset alszol
Kiderült, hogy a pihentető éjszakai alvás rendkívül fontos nem csak a jó közérzet, de a vesék egészsége szempontjából is. Az alvás-ébrenlét ciklus szabályozza a vesefunkciót, a vese szövetei pedig kizárólag alvás közben képesek megújulni. Ha tehát nem alszol eleget, megzavarod ezt a természetes folyamatot, és növeled a vesekárosodás esélyét.
A kevés alvás érelmeszesedést, illetve az erek megkeményedését és elzáródását is okozhatja. Ennek következtében megemelkedik a vérnyomás, a vesék túlterheltté válnak, és idővel veseelégtelenség alakulhat ki.
4. Diétás üdítőket iszol
Szakemberek szerint szoros kapcsolat van a diétás üdítők fogyasztása és a vesebetegségek kialakulása között. Egy tanulmányban 3000 nőt vizsgáltak, akik naponta 2 vagy több üdítőt ittak meg. Náluk a veseműködés drasztikus romlását tapasztalták. A cukros üdítők a mesterséges édesítőszerrel édesített üdítőkkel ellentétben nem váltottak ki ilyen hatást.
3. Túl sok húst eszel
Az állati fehérjék túlzott fogyasztása rengeteg savat hoz létre a vérben, ami acidózist okoz. Ilyenkor a vesék nem tudják fenntartani a szervezet egészséges pH-értékét. Idővel ez a betegség komoly emésztőrendszeri és krónikus veseproblémákat okoz.
Az ajánlott fehérjemennyiség napi 1-1,6 g/testsúlykilogramm. Ahelyett, hogy túl sok húst ennél, fogyassz inkább több zöldséget és gyümölcsöt, valamint olyan fehérjeforrásokat, mint a tojás, a hal, a hüvelyesek és a diófélék.
2. Túl sok sót és cukrot fogyasztasz
Az ételeken keresztül elfogyasztott nátrium 95%-a a vesékben metabolizálódik. Ha túl sok sósat eszel, a szerveidnek keményebben kell dolgozniuk, hogy megszabaduljanak a felesleges nátriumtól. Ez csökkentheti a vesék működőképességét, vízvisszatartáshoz vezethet, és növelheti a vérnyomást.
A túl sok cukor szintén okozója lehet a magas vérnyomásnak, ezenkívül elhízást és cukorbetegséget is okozhat. Ezek pedig a veseelégtelenség fő rizikófaktorai.
Az ajánlott napi sómennyiség 3,75 g (0,75 teáskanál), cukorból pedig nem szabad többet fogyasztani, mint 25-38 g (6-9 teáskanál). Vásárlásnál figyelj arra, hogy az előrecsomagolt és feldolgozott élelmiszerek tartalmazzák a legtöbb sót és cukrot.
1. Nem foglalkozol az egyszerű fertőzésekkel
Amikor olyan közönséges betegség ér el, mint a köhögés, a nátha, az influenza vagy a tüszős mandulagyulladás, a szervezeted antitesteknek nevezett fehérjéket kezd el előállítani. Ezek a molekulák a vesék szűrő részein telepednek meg, és gyulladást okoznak.
Ha a betegség hosszabb ideig fennáll, a veséid komolyan károsodhatnak.
Hogy megóvd veséid egészségét, a bakteriális fertőzéseket mindig kezeld megfelelően. Néhány napig maradj otthon, aludj, és ha szükséges, szedj antibiotikumot.