A 10 legemlékezetesebb filmrészlet, amit valaha láttál

Ki tudná elfelejteni azt a megdöbbentő pillanatot, amikor Darth Vader kimondja: „Én vagyok az apád!”? Vagy a jelenetet, amiben Audrey Hepburn az azóta alapdarabbá vált „kis feketében” reggelizik egy Tiffany-üzlet kirakata előtt? Szerencsére rengeteg hasonlóan maradandó filmrészlet van még, amelyekből most tízet választottunk ki nektek – vigyázat, szubjektív lista következik!

1. A bárányok hallgatnak (1991)

Kevés olyan ember van a világon, akit ne „kísértene” még most is az egyik legintelligensebb sorozatgyilkos, Hannibal Lecter. Thomas Harris amerikai író karakterét Anthony Hopkins hátborzongató játéka tette halhatatlanná: bár Dr. Lecter A bárányok hallgatnak című filmben mindössze húsz percet van a vásznon, minden megszólalásával a frászt hozza a nézőkre.

 

2. Csillagok háborúja V. – A birodalom visszavág (1980)

„Én vagyok az apád!” – mondja el a sokkoló információt Darth Vader Luke Skywalkernek a Star Wars ötödik (ha a forgatás sorrendjét nézzük, a második) részében. De mit szóltok ahhoz, hogy akik ott voltak az ominózus jelenet felvételénél, azt hallották: „Obi Van ölte meg az apád”? Bizony. Bár George Lucas fejében eredetileg az „Én vagyok az apád”- verzió született meg, félt, hogy ez a hihetetlen fordulat kitudódik, és oda a meglepetés.

Lucas ezért cselhez folyamodott: a felvételnél az Obi Van-os változatot rögzítették, és a rendezőn (Irvin Kershner) kívül senki, még a Darth Vadert alakító színész (David Prowse) sem sejtette, hogy Lucas később „átírja” a sorokat. Mivel Vader hangját nem az őt játszó Prowse, hanem egy másik színész, James Earl Jones adta, a végleges szöveget elég volt utószinkronnal felvenni.

 

3. A tanú (1969)

Alig készült el, már betiltották A tanú című Bacsó Péter-filmszatírát. Tíz évvel később, 1979-ben azonban megjelent a mozivásznon, és máig a magyar filmtörténelem gyöngyszemei közé tartozik. Az alkotás, ami a Rákosi-rendszernek görbetükröt mutat – túlzás nélkül – az egész szövegkönyve szállóigévé vált, így nem kellett sokáig kutatni egy maradandó rész után:

És még egy jelenet, mert A tanú emblematikus mondataiból sosem elég!

4. Forrest Gump (1994)

Annyiszor és annyi helyen méltatták már a Forrest Gump című filmet kedvességéért, őszinteségéért és megható pillanataiért, hogy nem is írnánk le még egyszer ugyanazokat a szavakat. Forrest saját (és minden ember) életének legfontosabb igazságát fogalmazza meg a következő jelenetben:

 

5. Ponyvaregény (1994)

Egy film, ahol az a bizonyos f-betűs angol szó pontosan 265-ször hangzik el. Természetesen nem ez a Ponyvaregény egyetlen „vonzó” tulajdonsága: Quentin Tarantino alkotását hatalmas kultusz övezi, stílusa pedig számtalan rendezőt inspirált. Az egyik legjobb része a két főszereplő, Vincent Vega (John Travolta) és Mia Wallace (Uma Thurman) tánca – azok a mozdulatok mindenképpen megérnek egy megtekintést:

6. Indul a bakterház (1979)

Regős Bendegúzt valószínűleg senkinek sem kell bemutatni: az égetnivalóan rossz, de legalább ugyanannyira vicces kis fickó volt az Indul a bakterház című film hőse szemtelenségével és szabados stílusával. Főleg az olyan jeleneteken lehetett hasfájásig kacagni, mint amikor “úgy esett, hogy szájon tenyerelte az édesanyja”:

7. Álom luxuskivitelben (1961)

Nem sok olyan film van, amely annyira meghatározta volna a divat alakulását, mint az Álom luxuskivitelben. A címszerepet játszó Audrey Hepburn ebben az alkotásban kedveltette meg a nőkkel a letisztult, mégis bájos és elegáns stílust: kis fekete ruhájáról, feltűnő ékszereiről és csodás napszemüvegéről azóta is minden lány álmodozik. A nyitójelenet ennek a szettnek állít emléket:

 

8. Brian élete (1979)

Sokáig azt hitték, hogy a Monty Python társulat egész estés filmje Jézusról szól, pedig nem: a központi figura egy Brian nevű férfi, aki pont akkor és ott született, majd halt meg, ahol Jézus (a szemfülesek persze tudják, hogy Isten fia két alkalommal is feltűnik a történetben). A Brian élete nyíltan gúnyt űz az emberi butaságból, korlátoltságból és befolyásolhatóságból, mi például imádjuk a raccsoló Pilátust:

9. Vuk (1982)

A Macskafogó mellett ez az egyik legszélesebb körben ismert és elismert magyar rajzfilm. Nem érdemtelenül: a Fekete István azonos című regénye alapján készült mese egyszerre tragikus és boldog történet, amely még a felnőttek számára is rengeteg tanulságot tartogat. A kis Vuk az utánozhatatlan Pogány Judit hangján szólal meg, megható panasza ma is a fülünkbe cseng:

10. A remény rabjai (1994)

Meglepő vagy sem, de A remény rabjainak története a horror-király Stephen King fejében született meg. Bár megjelenésekor nem ért el hatalmas anyagi sikert, az azóta eltelt húsz év alatt rendkívüli népszerűségre tett szert. Mély és sokrétű alkotás, amely annak ellenére, hogy lelkileg nagyon megterhelő, felemelő és ösztönző is egyben. Rádöbbent és felnyitja a szemünket, úgy mint ez a jelenet:

 

Korántsem teljes a lista. Egészítsd ki te is, részletekkel, idézetekkel, jelenetekkel. Várjuk a kommentedet!

forrás: pozitívnap