Egyetlen csípése is végzetes lehet ennek a bogárnak!
Ennek a kicsi bogárnak egyetlen csípése akár stroke-ot, vagy szívrohamot is okozhat. A bogár csípése olyan fertőző, hogy pár hét leforgása alatt akár tragikus kimenetele is lehet egy banálisnak tűnő dologból.
A szörnyű fertőzést a csókos poloska nevezetű, Triatóma családjába tartozó bogár okozza. Habár elsőre igencsak cukinak tűnhet a neve miatt, abszolút nem az, hiszen a Chagas-kór terjesztője. Közép- és Dél Amerikában már közel 8 millió embert fertőztek meg a bogarak, de Svájcból, Spanyolországból, Japánból, Franciaországból, Ausztráliából, Olaszországból és az Egyesült Királyságokból is jelentettek a bogár által okozott fertőzéseket.
De hogyan is fertőzhet a csókos poloska?
A Chagas-kór, tulajdonképpen egy parazitafertőzés következménye, melyet a Trypanosoma cruzi nevű protozoa okoz. Ez a fajta parazita a csókos poloska fejrészében található meg, így csípése által könnyedén átjuthat az emberi testbe.
A csókos poloska neve onnan ered, hogy leggyakrabban a szem és a száj környékén csípi meg az embereket, legtöbbször éjszaka, mikor „áldozata” alszik. A harapás révén átkerült parazita pedig a véráramba jutva elindítja a fertőzés kezdeti szakaszát.
Hogyan terjedhet a kór?
Mint említettük leginkább a bogár csípése által, de más módja is van a kór terjedésének. Akár szervátültetés, vagy szülés közben is megfertőződhetnek az emberek. Adott esetben elég egy mosatlan zöldség elfogyasztása is, mely előzőleg érintkezett a bogár ürülékével.
A Chagas-kór tünetei
A kezdeti szakasz tünetei sokáig felismerhetetlenek, fejfájás, láz, izomfájdalmak és fáradtság jelentkezik, ami könnyedén tulajdonítható más hatásoknak is. A csípés helye viszont jól láthatóan megduzzad. Néhány nap után viszont ezek a tünetek elmúlnak. Ezt követi a fertőzés krónikus fázisa, ami a páciensek 30%-nál alakul ki és olyan végzetes problémák jelentkezhetnek, mint a stroke, szívritmuszavar, szívroham.
Kezelése
Jelenleg a Chagas-kórt azol- és nitro-származékokkal kezelik, mely parazita ellenes tulajdonságuk révén a korai illetve az krónikus fázisban is alkalmazható.
Megelőzése
Leginkább a folyton utazó személyek vannak kitéve a csípésveszélynek, főleg ha olyan országokban járnak, ahol köztudottan sok a csókos poloska. A legtöbb, amit a megelőzésért tehetünk az az, hogy ne fogyasszunk mosatlan zöldséget, gyümölcsöt.
A Chagas-kór növekvő probléma Európában is, Magyarországon még nem jelentettek problémát ezzel kapcsolatban.