10 módja, hogy megszabadulj a hátfájástól
Az egyik legrosszabb hozadéka a modern életnek, hogy amellett, hogy rengeteget lógunk a közösségi oldalakon, feszített munkatempóval dolgozunk, túl keveset törődünk az egészségünkkel. Kutatók szerint a népesség mintegy 80%-a legalább egyszer életében tapasztalja a hátfájást. A következőkben jól bevált módszereket ismerhetsz meg erre az igen gyakori és igen kellemetlen problémára.
Nyújtás és lazítás
A nyújtás és lazítás, akárcsak a rendszeres edzés, endorfint szabadítanak fel az agyban. Ennek következtében boldogságérzet alakul ki, csökken a testben a feszültség, és erősebbek lesznek az izmok is.
Tartsd melegen a lábad
Jegyezd meg: a hátfájás nem csak az izmokkal és az erekkel állhat összefüggésben. Egyes hasi gyulladások, mint a hashártyagyulladás is okozhatnak hátfájást. Ilyen esetekben pedig nem szabad melegíteni a derekat, hiszen ez csak tovább növeli a gyulladást. Hogy ezt elkerüld, tartsd melegen a lábadat és a fenekedet, valamint keresd fel az orvosodat, mert ezek a gyulladások kizárólag antibiotikumokkal gyógyíthatók.
(Az 1-es pontnál a fájdalmat általában az izom megerőltetése vagy húzódás okozza, a 2-es pontnál hashártyagyulladás lehet a kiváltó ok.)
Alkalmazz meleg és hideg borogatást
Ha sérülést szenvedtél, ezek általában segítenek. A hideg borogatást a legjobb a sérülés utáni első 24-48 órában alkalmazni. 48 óra múltán azonban válthatsz meleg borogatásra, ami sokkal kellemesebb lesz. De a hideg és a meleg borogatás között mindig hagyj időt a testednek a pihenésre. A borogatás és a bőröd közé helyezz egy törölközőt!
Változtass az alvási szokásaidon
A rossz matrac hátfájást okoz. Talán változtatnod kell a testhelyzeteden is. Helyezz egy párnát a térdeid közé vagy alá, hogy csökkentsd a feszültséget a térdeidben és a hátadban.
Próbáld ki a jógát és a rugalmasságot fokozó edzést
Nagyon gyakran a hátfájást az izmok befeszülése okozza. A rugalmasság növelésével oldhatod ezt a feszültséget. A legjobb erre a célra a jóga, mivel az izmok ellazításával együtt képes növelni a rugalmasságot. Fontos, hogy mentálisan is nyugtat, ami az egész testedre ki fog hatni.
A térdín nyújtása
Általában figyelmen kívül hagyják, de a térdín feszülése nyomást gyakorol a hátra és a csípőcsonti ízületekre. Ha a térdín nyújtását naponta többször is elvégzed, csökkentheted a hát- és derékfájást.
Dohányozz kevesebbet vagy teljesen hagyd abba
A dohányzás nem csak a tüdőre és a vérre van rossz hatással, de az egész testben szűkíti az ereket, ennek következtében kevesebb vér fog áramlani a lágy szövetekbe.
Az idegek stimulálása és akupunktúra
Az idegek rendszeres stimulálásával bizonyítottan kezelhető a krónikus fájdalom. Ha nem akarsz kórházba kerülni, alkalmazd az akupunktúrát vagy az akupresszúrát.
Eddzed a törzsed
A hátban és a hasban sok izom található. Ha edzed őket, olyan izomzatot tudsz kialakítani, ami megfelelő támaszt nyújt a testednek. Ha ezek az izmok nem kellőképpen erősek, az nagy nyomást jelent az alsótestnek, aminek következtében fájdalom lép fel. A törzs és a has edzésével hatékonyan csökkentheted a derék- és hátfájást.
Használd az agyad
A pszichológiában a hátfájást gyakran kapcsolják össze a szorongással és a depresszióval. Miután a testedet megdolgoztattad, dolgoztasd meg az agyadat is, hogy kitaláld, mentális szempontból mi okozhatja a testedben a feszültséget. A meditáció és a légzőgyakorlatok is nagy segítségedre lehetnek.
Keress fel egy specialistát
Még ha ezek a módszerek működnek is nálad, mindig jobb biztosra menni! Ha a fájdalom tartósan fennáll, érdemes felkeresned egy specialistát, pl. egy általános terapeutát vagy egy csontkovácsot.
Csökkentsd a kockázatot
Vannak dolgok, amiket nap mint nap megtehetsz a hátfájás ellen:
- Viselj lapos talpú cipőt.
- Az autóban és az irodában az ülésed nyújtson megfelelő támaszt a derekadnak.
- Próbálj keveset hajolni.
- Ha sokat ülsz, a lehető leggyakrabban változtasd a testhelyzeted.
- Kellő mennyiségben pótold a csontjaid számára létfontosságú D-vitamint.