Mi a zsigeri zsír, és miért fontos csökkenteni a mennyiségét
A zsigeri zsír a testben felhalmozódik, de nem gyűlik össze a bőr legalsó rétegében a combok, a has és a derék tájékán. A zsigeri zsír sokkal veszélyesebb, mint a szubkután (bőr alatti) zsír, és sokkal nehezebb tőle megszabadulni is. Súlyos esetekben a szubkután zsírt műtéttel el lehet távolítani, de még nem találták meg annak a módját, hogyan vágják ki a zsigeri zsírt a testből.
Most alapvető információkat kaphatsz a zsigeri zsírról, hogy jobban megismerd, és ennek következtében egészségesebb is lehess.
Miért annyira veszélyes?
A zsigeri lerakódások fontosak a test számára, mivel ezek védik a belső szerveket a különböző hatásoktól. Teljes tömege nem haladhatja meg a teljes testzsír 10-15%-át. Ha ennél több zsigeri zsír található a testben, az kész hazárdjáték az egészség szempontjából.
A túlzott mennyiségű zsigeri zsír olyan betegségek esélyét növeli, mint:
- visszér a lábakra nehezedő túl nagy nyomás miatt
- miokardiális infarktus, mivel ha a szívet zsír borítja, működése gyengül, ennek pedig katasztrofális következményei lehetnek
- onkológiai jellegű betegségek
- hormonális zavarok
- az anyagcsere-folyamatok felborulása
Miben különbözik a bőr alatti (szubkután) zsírtól?
A testünknek szüksége van a szubkután zsírra. Azzal, hogy felölti a szervezet energiaraktárait, vitalitást ad, és hidegben felmelegíti a testet. A zsír a testben a táplálkozás következtében rakódik le. Ha túl sokat vagy túl gyakran eszünk, a szervezet nem a bőr alatti rétegben, hanem közvetlenül a belső szervek körül kezdi el raktározni a zsírt. Ezt a belső zsírréteget nevezzük zsigeri zsírnak.
Ilyenkor megnő a zsír mennyisége a gyomor, a máj, az epehólyag, a belek, a vesék és a genitáliák körül. A túl nagy mennyiségű zsigeri zsír gátolja a belső szervek vér- és nyirokkeringését. A tüdő működése romlik, az oxigén a testben kiegyensúlyozatlan lesz, ami légzési és alvási nehézséget okoz.
Honnan származik?
A zsigeri zsír túlzott lerakódása genetikai hajlam következménye. De az életmódunknak is van benne szerepe. Például, mindenki tudja, hogy a férfiaknak – még a vékonyaknak is – gyakran van “sörhasuk”, ha túl sok sört isznak. A sör csökkenti a tesztoszteron mennyiségét, ami meggátolhatná a túlzott zsírlerakódást.
Menopauza után – függetlenül a testalkattól és a genetikai hajlamtól – a nők testében drasztikusan visszaesik az ösztrogén mennyisége, a zsigeri zsírok mennyisége viszont erőteljesen megnő.
A hormonális zavarok, az anyagcsere problémák és az ülő életmód szintén nagy kockázatot jelentenek.
Hogyan lehet mérni?
Hogy meghatározd, mennyi veszélyes zsír van a testedben, a legjobb, ha orvosi vizsgálatnak veted alá magad. Vannak azonban más módszerek is, ha nem szívesen mennél emiatt orvoshoz.
Először is mérd meg a derékbőségedet. Ha viszonylag normál értéket kapsz, nem kell aggódnod a zsigeri zsír miatt. Nőknél a normális derékbőség maximum 90 cm, férfiaknál 94 cm.
Ezután számold ki az derék-csípő hányadost. Mérd meg a csípőd körfogatát és a derékbőségedet, majd a derékbőséget oszd el a csípő körfogatának méretével. Az egészséges arány nőknél 0,8, férfiaknál 0,9.
A legfontosabb: Hogyan lehet tőle megszabadulni?
Először is egészséges táplálkozásra kell váltanod. Növeld az étrendedben a növényi táplálékok mennyiségét, a legjobb, ha az étrended 70%-ban zöldségből és gyümölcsből áll. Csökkentsd az állati zsírok fogyasztását (vaj, zsíros marha- vagy sertéshús), ugyanígy a növényi eredetű zsiradékok (pálma- és kókuszolaj) bevitelét is.
A természetes zsiradékok helyettesítésére előállított transzzsírokat is szükséges száműzni. Ezeket gyakran használják muffinok, torták, sütemények készítésénél.
Szintén ki kell iktatni az étrendből azokat az élelmiszereket, melyek magas-glikémiás indexszel rendelkeznek. Az ilyen élelmiszerek nagyban növelik a vér cukortartalmát, ami fokozza az inzulin szintézist. Ez pedig egyenes út az extra zsírréteg kialakulásához a derékon.
Próbáld meg minimálisra csökkenteni az alkoholfogyasztást is, ugyanígy a különböző rágcsálnivalókból is jóval kevesebbet egyél. Helyettesítsd a fehér kenyeret teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérrel, egyél magas rosttartalmú élelmiszereket, melyek tisztítják a beleket. Felejtsd el a kis “jutalomfalatokat”, helyettük válaszd a dióféléket, aszalt gyümölcsöket, citrusféléket, nyers zöldségeket és gyümölcsöket.
A legfontosabb pedig, hogy próbálj időt szakítani a rendszeres testmozgásra. A zsigeri zsírt intenzív mozgással égetheted, mint a kerékpározás, az úszás, a futás, a focizás vagy a teniszezés. A zsigeri zsírok legfőbb ellensége a mozgás. Mozogj tehát minél többet, és kövesd az egészséges táplálkozás szabályait, hogy úgy olvadjon rólad a zsigeri zsír, mint jégkrém a tűző napon!