Az eredeti olasz ciabatta receptje, amit otthon is elkészíthetsz
A kívül ropogós, belül puha, lyukacsos kenyértészta készítésének minden titkát eláruljuk most neked.
A ciabatta szó eredeti jelentése papucs, ami a kenyér hosszúkás formájára utalhat. Nevezik az olaszok bagettjének is, készítenek belőle szendvicseket, bruschettát, crostinit, paninit, vagy egyszerűen csak tunkolnak vele, olívaolajba mártogatják vagy pestóval kenik meg. A ciabattának a tészáját is különbözőképpen lehet ízesíteni, de kitűnő alapja lehet pizzának, illetve zsemlének is.
Hozzávalók
Liszt – A legjobb kenyérlisztből (BL-80) készíteni, de ezt búzaliszttel (BL-51), búzafinomliszttel (BL-55) és tönkölybúzaliszttel (TBL-70 vagy TBL-300) is helyettesíthetjük.
Élesztő – Használhatunk hozzá friss vagy szárított élesztőt is. Az utóbbiból kevesebbet tegyünk bele.
Olívaolaj – Mivel a szerepe annyi, hogy a tésztát tovább frissen tartsa, akár el is hagyhatjuk belőle. Viszont szükség van rá a kelesztőtál kikenéséhez, hogy a tészta ne ragadjon az edény falára. Ehhez ecsetet vagy olajspray-t használjunk.
4 adaghoz:
- 50 dkg liszt
- 2,5 dkg élesztő
- 3 ek olívaolaj
- 4 dl víz
- 2 tk só
A tésztát természetesen variálhatjuk, keverhetünk bele magokat, szárított paradicsomot, apróra vágott fűszernövényeket, olajbogyót, pirított hagymát, fokhagymadarabokat.
Elkészítése
A kezdőknek meggyűlhet a bajuk a ragacsos tésztával, de a jó hír az, hogy dagasztásra nem lesz szükség. A receptben leírt mennyiségekhez, a kelesztési és pihentetési időhöz szigorúan tartsuk magunkat, és adjunk bele mindent a hajtogatásba! Lehet, hogy elsőre még így sem sikeredik tökéletesre a ciabatta, de ne adjuk fel!
- Keverd össze a lisztet a sóval. Egy másik edényben a szobahőmérsékletű friss élesztőt vagy a szárított élesztőt keverd össze meleg vízzel, majd gyorsan keverd a liszthez. Ezután várj 10 percet, majd robotgéppel keverd a tésztát, míg az ragacsos, nokedliszerű nem lesz. Ha ízesíteni szeretnéd a tésztát, most tedd bele a hozzávalókat.
- Pihentetés után a tésztát tedd egy olajjal kikent tálba és forgasd át, hogy mindenhol érje az olaj. Takard be egy konyharuhával vagy műanyag fóliával, és hagyd kelni a hűtőben egy éjszakán vagy akár 14 órán át.
- A megkelt tésztát borítsuk ki a tálból a belisztezett deszkára. Kezünket is lisztezzük be és lapítgassuk, húzogassuk a tésztát, hogy téglalap alakú legyen. Az egyik hosszanti szélénél fogva hajtsuk be a tésztát a téglalap ⅔-áig, majd erre hajtsuk rá a szemközti ⅓-ot. A hajtogatást az ellenkező irányban is végezzük el. Minél többet hajtogatjuk, a tészta annál rugalmasabb lesz. Hogy ne ragadjon a kezünkre, folyamatosan szórjunk lisztet alá és a tetejére is. A hajtogatást csinálhatjuk olajjal kikent műanyag dobozban és kelesztőtálban is. A tésztalapátot vagy a kezünket fújjuk be olajjal.
- A sütőt melegítsük elő 240-250 fokra vagy a maximális hőfokra. Közben még pihentessük a tésztát. A tepsit béleljük ki sütőpapírral és szórjuk be liszttel.
- A tésztát vágjuk 2-3 részre. Lisztezzük be a kezünket, és formázzuk őket, meg is csavarhatjuk. Tegyük a tepsibe és süssük, míg a kérge ropogós nem lesz.
A jó ciabattához idő kell
Feleslegesen keresgélsz “gyors ciabatta recept” után, mert az igazi ciabatta elkészítéséhez hosszú órákra van szükség. Ha összecsapod, a tészta nem lesz lyukacsos, innentől kezdve pedig nem nevezhetjük ciabattának.
Tehát, csak akkor érdemes nekiállnod, ha tudsz rá időt szánni. A legjobb, ha pluszban is készítesz egyet, amit betehetsz a fagyasztóba, és később bármikor előveheted. A fagyasztóban 3 hónapnál tovább is eláll a ciabatta. 10 percig süsd 150 fokra előmelegített sütőben.
A kisült ciabatta legfeljebb 2 napig mondható frissnek, ezután megszikkad. Felfrissítheted, ha megnedvesíted és a forró sütőbe teszed.