A fejbőr 5 figyelmeztető jele, amit soha ne hagyj figyelmen kívül!
A fejbőr, ugyanúgy, mint bőrünk többi része, folyamatos odafigyelést és ápolást igényel. Az alábbiakban megnézzük, melyek azok a figyelmeztető jelek, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni, és néhány tanácsot, amellyel ápolhatjuk a fejbőrünket.
1. Viszketés
Ha fejbőröd kellemetlenül viszket, lehetséges, hogy nem tisztítod megfelelőképpen. Ideális az, ha fejbőrödet és hajadat legalább hetente négyszer mosod meg.
Amikor sampont vásárolsz, olyat keress, amely aktív anyagokat és növényi kivonatokat tartalmaz. Kerüld azokat a samponokat, amelyek olyan vegyi anyagokat tartalmaznak, mint a parabén, szilikon vagy szulfátok.
2. Pattanások
Ha érzékeny bőröd van, akkor a fejbőröd nem csak viszkethet, hanem pattanások is kialakulhatnak rajta. Ez általában három okra vezethető vissza: felgyülemlett, elhalt hámsejtek, lerakódott sampon vagy kondicionáló, illetve a hajszáltüszők eldugulása.
Dr. Dendy Engelman, a New York-i Metropolitan Kórház bőrgyógyásza egy tisztító sampon használatát javasolja egyszer egy héten. “A baktériumok elszaporodása pattanások kialakulásához vezet a fejbőrön, ha az nincs megfelelően tisztítva”. – mondja.
3. Vékonyodó haj
A haj elvékonyodása az öregedés velejárója. A kor előrehaladtával a hajhullás, a hajszálak gyengülése és vékonyodása fokozatosan alakul ki.
De nem csak a korosodás segíti ezt elő. A samponokban található különböző vegyi anyagok, hajkefék és hajformáló eszközök, valamint az egyéni életvitel is nagyban hozzájárul a hajhulláshoz vagy hajkárosodáshoz.
A B12 vitamin, vas, fehérjék és cink pótlásával segíthetünk helyreállítani a haj struktúráját és erősségét. Sőt, ezek a tápanyagok segítenek a szénhidrátok és zsírok lebontásában, így hidratálják a fejbőrt és táplálják a hajszálak gyökereit.
4. Korpa
A korpázó fejbőr pszoriázisról árulkodhat, amely egy, a baktériumok, stressz vagy bőrtrauma okozta autoimmun bőrbetegség. Okozhatják még a nagyon erős, agresszív bőrtisztító szerek, vagy a túl gyakori fürdés forró vízzel.
A hámlás, vagy plakk-pszoriázis velejárója a foltokban mutatkozó durva, kipirult bőr és korpásodás. Ugyan nincs kifejezett gyógymód a pszoriázisra, a vele járó tünetek enyhíthetők a következő élelmiszerek csökkentésével vagy kiküszöbölésével:
- alkohol;
- csili-paprika;
- tejtermékek;
- glutén;
- előfagyasztott élelmiszerek;
- cukros italok és ételek;
- paradicsom.
Már vannak célzottan kifejlesztett orvosi módszerek is a pszoriázis tüneteinek csökkentésére, ezért érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt is ezzel a problémával.
5. Szélesedő választékok
A hajunkat általában egy vonal mentén kettéválasztva viseljük, ez a választék azonban az idősödéssel párhuzamosan szélesebbé válhat. Leggyakrabban a homlok mentén kezd ritkulni a haj, illetve az előbb említett választék mentén.
Ennek a szélesedő hajritkulásnak a kezelése gyakran szakértőt igényel, hiszen nemegyszer hormon-problémák is állhatnak a háttérben.
Természetes gyógymódok a fejbőrre
Talán nem meglepő, hogy a fent említett panaszokra és tünetekre a legtöbb bőrgyógyász drága kezeléseket ír fel, amelyek legtöbbször időigényesek is. Ezek alternatívájaként léteznek természete, növényi eredetű gyógymódok is, amelyek nem csak gyógyításra, de megelőzés céljából is igen hasznosak.
Itt van tehát néhány olyan alternatíva, amelyek segítenek a fent említett panaszok megelőzésében, enyhítésében:
- Teafa olaj;
- Jóga, Tai Chi és hasonló gyakorlatok végzése;
- A hajkefék, fésűk és a haj rendszeres tisztán tartása;
- Hajmaszk használata;
- A gyulladást elősegítő élelmiszerek kerülése (cukor, glutén, tejtermékek, szója, mogyoró, alkohol)
- A vegyi anyagok mellőzése (hajfesték, dauer, stb.);
- Gombaellenes, gyulladáscsökkentő ételek fogyasztása (almaecet, avokádó, banán, kókuszolaj, lenmag, fokhagyma és gyömbér).